حمایت از سرمایه گذاری گردشگری ریلی در پی ثبت جهانی راه آهن ایران

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به ثبت جهانی راه آهن سراسری ایران، از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در صنعت گردشکری ریلی و تبدیل ایستگاههای متروکه مسیر به بومگردی و هتل دعوت و اعلام حمایت کرد.

«سعید رسولی»عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با تبریک به مناسبت «ثبت جهانی راه آهن سراسری ایران»گفت: راه آهن سراسری ایران به طول ۱۴۰۰ کیلومتر امروز و در ۴۴ احلاس کمیته میراث فرهنگی یونسکو ثبت جهانی شد.

وی افزود: راه آهن ایران بلندترین راه آهن و طولانی ترین شبکه ریلی ثبت شده در جهان است ضمن اینکه پنجمین کشور هستیم که راه آهن آن ثبت جهانی می شود.

به گفته رسولی، «راه آهن ایران»اولین راه آهن در غرب آسیا و اولین میراث صنعتی ایران است که امروز به ثبت جهانی رسید.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: راه آهن ایران که امروز به ثبت جهانی رسید از عرب، خوزی، لر، فارس، ترک، مازنی و ترکمن و ….. از آبهای خلیج فارس تا دریای خزر و ۲ سلسله کوه زاگرس و البرز عبور می کند.

وی از جمله مزایای ثبت جهانی راه آهن ایران را تقویت گردشگری ریلی و کسب درآمد از صنعت ریلی برای کشور خواند و گفت: ساختمانها و ایستگاه های متروکه مسیر می توانند با استفاده از این فرصت توسط بخش خصوصی به هتل و بومگردی تبدیل شوند. شرکت راه آهن هم با هدف حمایت از توسعه گردشگری ریلی از بخش غیردولتی برای سرمایه گذاری در این زمینه حمایت می کند.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی این اثر ارزشمند می تواند مقصد گردشگری قرار گرفته وعلاوه بر رونق اشتغال،  درآمدزایی ارزی را در کریدور شمال وجنوب کشور فراهم کند.

به گزارش ایرنا مهر ماه سال ۹۸ و بعد از تلاشهای شرکت راه آهن در امر پاکسازی و زیباسازی مسیر ریلی بندر امام تا بندر ترکمن، این مسیر ریلی مورد بازدید بازرسان یونسکو قرار گرفت و امروز  راه آهن سراسری ایران» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان بیست و پنجمین اثر میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.