آبتاف آبشاری بزرگ در دهلران

تصویر پیدا نشد

این آبشار در مسیر میمه به پهلة زرین آباد شهرستان دهلران قرار دارد و منطقه از آب و هوای زاگرسی برخوردار است. این آبشار که محوطه وسیعی را در بر دارد، از آبشارهای بزرگ کشور است.
آبتاف آبشاری بزرگ در دهلران

به گزارش سلام نو به نقل از تریپ یار، آبشار آبتاف از آبشارهای زیبای استان ایلام بوده و تفرجگاه دهلران محسوب میشود. این آبشار که محوطه وسیعی را در بر دارد، از آبشارهای بزرگ کشور است.

آبشار آبتاف در موقعیت جغرافیایی N۳۳۰۵ E۴۶۵۴ در استان ایلام واقع است. این آبشار در مسیر میمه به پهلة زرین آباد شهرستان دهلران قرار دارد و منطقه از آب و هوای زاگرسی برخوردار است.

پَهله شهری است در استان ایلام که مرکز بخش زرین آباد شهرستان دهلران در این استان است و در ۱۲۲ کیلومتری جنوب خاوری شهر ایلام واقع شده است. روستای زرآب نیز از توابع بخش زرین آباد می باشد که در حدّ فاصل دو منطقه شهری به نام‌های میمه و پهله زرین آباد واقع گردیده است. فاصله این روستا تا مرکز بخش ۱۱ کیلومتر است و در کنار جاده ارتباطی مربوطه که مرکز بخش را به مرکز استان ارتباط می دهد واقع شده است.

انواع گیاهان خوراکی، دارویی، صنعتی و درختان میوه و انواع درختان صمغی به وفور در این منطقه یافت میشود که از این گونه ها می توان به درخت ون یا سقز، درختچه بادام، بوته کتیرا و گون و … اشاره نمود. از دیگر درختان مفید درخت بلوط است که زیبایی منطقه را دوچندان کرده و فواید آن در سطح سنتی فراوان است. دانه بلوط این درخت هم برای انسان و هم برای احشام مصرف خوراکی دارد و از شاخه و برگ آن برای خوراک دام و از چوب بلوط برای هیزم آتش استفاده می شود. گیاهان دیگری از جمله انجیر کوهی، زالزالک، کنگر، گل نیلوفر، بلالیک (آلبالوی وحشی)، انواع سبزی های خوراکی از جمله تربچه کوهی، تره، طوله و دهها نوع دیگر در این منطقه فراوان است.

از حیوانات اهلی منطقه می توان به گاو، گوسفند، بز، اسب، قاطر، الاغ و انواع پرندگان همچون مرغ خانگی، بوقلمون، غاز،اردک و … اشاره نمود. همچنین منطقه دارای گونه هایی از حیوانات وحشی از جمله نسل نادر پلنگ ها، گرگ، خرس، کفتار، روباه، شغال، خرگوش و پرندگان بومی همچون کبک، تیهو، کبوتر، کلاغ، عقاب و جغد می باشد.