آفتاب عمر”کنگ” بر لب بام است

تصویر پیدا نشد

کنگ این دژ مستحکم یا پرنده‌ای قوی پنجه در دامنه‌های شمال شرقی ارتفاعات بینالود و ۲۹ کیلومتری مشهد قرار دارد و در محور دره رودخانه کنگ، آخرین روستا محسوب می‌شود. این روستای پلکانی از جمله ظرفیت‌های بالقوه استان خراسان به شمار می‌آید و با وجود کهنسالی، در باغ‌های گیلاس بی‌آلایش و زیبا به نظر می‌رسد. این روستا که از توابع بخش طرقبه شهرستان طرقبه شاندیز است به عنوان یک جاذبه گردشگری، همواره مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

روستای کنگ از جاذبه‌های گردشگری مشهد به شمار می‌آید و به دلیل قرارگیری سکونتگاه‌ها روی کوهپایه، بسیار به شهر ماسوله در استان گیلان شباهت دارد. این روستا ۱۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است و آب و هوایی معتدل دارد. قدمت این روستای کهن به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد و نام آن در بند ۵۴، کرده چهاردهم، یشت ها در کتاب اوستا آمده است. مردم آن بیشتر باغ‌دار، دام‌دار، کشاورز و به فرش بافی نیز مشغول هستند، آنها به زبان فارسی با لهجه محلی گفتگو می‌کنند.

در روستای کنگ، ایوان‌های منازل که اصطلاحا به آنها پیشگاه گفته می‌شود عنصر شاخص در بافت آن محسوب می‌شود و به طور کلی سکونتگاه‌هایی شبیه شهر ماسوله دارد. خانه‌های قدیمی دارای سقف مسطح و دیوار گلی هستند و از سنگ، خشت و چوب به عنوان مصالح اصلی برای ساخت در آن‌ها استفاده شده است. بیشتر بناها در این روستا دو یا سه طبقه هستند و دیوارهای کاه‌گلی و پنجره‌های مربع شکل دارند. این روستا به دلیل موقعیت جغرافیایی، استقرار  در منطقه‌ای ییلاقی و نوع قرارگیری سکونتگاه‌ها بر روی کوهپایه مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است.

باغ‌های انبوه، درختان میوه و داروهای گیاهی روستای کنگ از دیگر جاذبه‌های آن به شمار می‌آید، درختانی چون گیلاس و آلبالو و گیاهان دارویی نظیر پر سیاووشان، خاکشیر، گل گاوزبان، گیاهان بالشتکی گل سفید و صورتی که در زبان محلی به آن “خارکوله” می‌گویند، به راحتی در کنگ یافت می‌شود. وجود دو رودخانه، دامنه‌های کوهستانی و تنوع پوشش گیاهی مناظر زیبا و منحصر به فردی در این منطقه ییلاقی ایجاد کرده است و علاوه بر این گورستان قدیمی، مسجد، تکیه و رباط شاه عباسی کنار قدمت، بافت و معماری پلکانی روستا نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

آفتاب عمر"کنگ" بر لب بام است

از بناهای کهن روستای کنگ می‌توان به “قلعه تیغ میان” اشاره کرد، قلعه‌ای که مردم محلی با گویش زیبای خود به آن “تغ میو” می‌گویند و با قرارگیری بین دو رودخانه بزرگ و کوچک روستا کاربرد دیدبانی داشته است. از دیگر جاذبه‌های این روستا “رباط شاه عباسی” یا “رباط پای کوه کنگ” است که حدود یک ساعت و نیم با کنگ فاصله و در انتهای دره کنگ قرار دارد. قبرستان کنگ روی تپه‌ای با سنگ قبرهای قدیمی و با ارزش قرار گرفته، سنگ قبرهایی از جنس شیست که بیشتر تاریخ قبرها به هجری قمری و با علامت‌های مخصوص و اشکال گوناگون روی آن حک شده است.

زرشک، زعفران، نبات و میوه از جمله سوغاتی‌های این روستای خاص است و خوردن نان محلی‌ای که از سبزیجات تازه برای پخت آن استفاده می‌شود و نیز غداهای سنتی این منطقه نظیر آش شله قلم کار، شله ماش، بلغور و آش مخصوص با سبزی کوهی خالی از لطف نیست. با توجه به اینکه روستای کنگ از شهر مشهد چند درجه سردتر است، چه بسا بهترین زمان بازدید و گشت‌وگذار در این روستای تاریخی در فصل بهار و تابستان باشد و البته به دلیل وجود باغ‌های فراوان، در فصل پاییز نیز مناظر این روستا رنگارنگ و جذاب خواهد بود. گفتنی است با اقامت در یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستای کهن کنگ می‌توان زندگی بی پیرایه مردمان این روستا رو از نزدیک تماشا کرد.

نشانی: استان خراسان رضوی، طرقبه شاندیز، دهستان جاغرق، روستای کنگ

آفتاب عمر"کنگ" بر لب بام است