آیا از باغ صدری تفت دیدن کرده‌اید؟

تصویر پیدا نشد
باغ صدری تفت به فرمان “صدرالعلماء” از حکام دوران زندیه با مساحت ۱۳ هزار متر مربع ساخته شده است. این باغ ۴۰۰سال قدمت دارد و همزمان با مسجد شاه ولی تفت ساخته شده است.

به گزارش سلام نو، عمارت و باغ نمیر صدری یا عمارت و باغ نمیر زرتشتی تفت مربوط به اواخر دوره زند است که در شهرستان تفت و استان یزد قرار دارد. باغ صدری دارای بادگیر دو طبقه ای است که روی تالار عمارتِ باغ قرار گرفته و بلندترین بادگیر تفت است.این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۸۹۸ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این باغ که زمانی محل زندگی خانواده ‌ای پرجمعیت بود، امروز با حفظ اصالت خانه‌ های قدیمی ایرانی و با یک دکوراسیون کاملا محلی، به هتل ‌رستورانی سنتی و تمام‌ عیار تبدیل شده است و اکثر اوقات باز است.

آیا از باغ صدری تفت دیدن کرده‌اید؟

باغ صدری تفت به فرمان “صدرالعلماء” از حکام دوران زندیه با مساحت ۱۳ هزار متر مربع ساخته شده است. مردم تفت، باغ صدری را باغ نمیر تفتی می نامند زیرا روزگاری ارباب نمیر تفتی، که نه تنها یکی از زردشتیان بنام و مشهور شهر بلکه یکی از شکسته بند های معروف یزد نیز بود، در این باغ زندگی می کرد.

برای دیدن این عمارت و باغ، از کوچه باریک ورودی باغ گذر می کنیم تا وارد شویم. اولین ساختمانی که با آن مواجه می شویم تابستان نشین این باغ است. این ساختمان دارای یک تالار بزرگ به ابعاد ۱۲×۱۰ متر است که قسمت بالای تالار با طاق نماهای محرابی تزیین شده است. بلند ترین بادگیر تفت، بر روی عمارت باغ صدری تفت ساخته شده است. این بادگیر دو طبقه است که وظیفه تهویه هوا را بر عهده داشته است. ارتفاع ساختمان اصلی باغ صدری تفت با احتساب بادگیر ۲۲.۵ متر است و از جمله ویژگی ها جالب آن داشتن یک تالار با دهنه ۱۲.۵ متری می باشد. اتاق‌ های خانه با ارسی‌ (پنجره‌ های قدی و شیشه‌ های رنگی) پوشانده شده است. پنجره‌ های ارسی چند رنگ، ضد پشه بوده است؛ یعنی به خاطر تنوع رنگی باعث گیج شدن جانوران موذی و رانده شدن آنها از خانه می ‌شده است.

این باغ ۴۰۰سال قدمت دارد و همزمان با مسجد شاه ولی تفت ساخته شده است.

آیا از باغ صدری تفت دیدن کرده‌اید؟

باغ نمیر تفت نمونه یک باغ ایرانی

جلوی این عمارت تابستان نشین حوض سنگی با وسعت ۵۰۰ متر مربع قرار دارد که دارای ۹۵ فواره بوده و جالب است بدانید این فواره ها با «آب کوهی» (آبی که از کوه سرازیر می‌ شد) همانند باغ فین کاشان و دیگر باغ های ایرانی، بدون هیچ پمپ و قدرت برقی کار می ‌کردند. آب به آسیاب و باغ سرازیر می ‌شد تا به مصرف درختان انار، زردآلو و شفتالو برسد و آنها را سیراب کند. این فواره ‌ها و حوض، آن درخت ‌ها و میوه ‌های‌شان هنوز در هتل نمیر پا برجا هستند. آسیاب و انباری‌ میوه‌ ها هم هنوز وجود دارند.

از کنار حوض این باغ که عبور کنیم به قسمت زمستان نشین این بنا می رسیم. همان قسمتی که آسیاب آبی روزگاری آرد اهالی خانه را تأمین می کرده است.

آیا از باغ صدری تفت دیدن کرده‌اید؟

بد نیست داستان ساخت این بنا را نیز بیان کنیم. خانواده ارباب نمیر وضع مالی متوسطی داشتند و پدر خانواده در این باغ، که متعلق به “صدرالعلماء” حاکم تفت بود باغبانی می کرد. ارباب نمیر پس از کار در بمبئی و جمع آوری اندوخته ای، به تفت باز می گردد و این باغ را به قیمت پنج هزار تومان از صدرالعلماء خریداری می کند. ارباب نمیر پس از ازدواج با یک دختر تفتی، صاحب ۱۱ فرزند می شود. شش فرزند در خردسالی از دنیا می روند و تا زمانی که تنها دختر خانواده خورشید بانو زنده بود آن ها در خانه ای در محله گلابدان زندگی می کردند. پس از مرگ وی خانواده ارباب تفتی به باغ صدری نقل مکان می کنند و آن جا را مورد مرمت و بازسازی قرار می دهند. در همین زمان بود که زیرزمینی برای انبار کردن محصول انار باغ ساخته شد و تالار باغ نیز سفید کاری و مرمت گردید و  نقشی از فروهر و سه نوشته «اندیشه نیک، گفتار نیک و کردار نیک» در بالای آن نقش زده شد که امروز، فقط فروهر باقی مانده است.

در اواخر دهه ۱۳۷۰ خورشیدی، باغ نمیر از طرف خانواده میزانیان، یعنی نوادگان ارباب به شهرداری تفت فروخته شد و آنها نیز خانه را برای مرمت در اختیار سازمان میراث فرهنگی تفت گذاشتند.

خانه یا باغ نمیر، مثل تمام خانه ‌های قدیمی، یک تابستان ‌نشین داشته و یک زمستان‌ نشین که بخش تابستان نشین آن، این‌ روزها به عنوان هتل و رستوران کاربرد دارد.

 منبع: تریپ یار