افسونگری در موسم رقص برگ‌های رنگی، گلستان قطب گردشگری پاییزی

تصویر پیدا نشد

گرگان- ایرنا- عشوه و زیبایی های پاییز در گلستان به سبب برخورداری از هزاران هکتار پارک جنگلی و درختان رنگارنگ، وجود اقوام مختلف و البسه منحصربفرد آن و بهره گیری از چندین تالاب و میزبانی انبوه پرندگان مهاجر بیشتر از سایر نقاط کشور نمایان بوده و این استان را به قطب گردشگری پاییزی مبدل کرده است.

به گزارش ایرنا، وجود هزاران اصله درخت انجیلی در دامنه جنوبی استان گلستان به عنوان سپری رنگارنگ در ورودی جنگل های هیرکانی خالق چشم اندازی بدیع و بی نظیر در فصل پاییز است که در جای جای گلستان به چشم می خورد.

درختانی که به سبب ویژگی خاص موفورلوژیکی در برگ به عنوان یکی از زیباترین درختان جنگل های ایران تلقی می شود.

تنوع در فرم، اندازه و رنگ بندی برگ ها به نحوی است که هر رهگذری را افسون خود می کند، موضوعی که سبب شده است تا گرگانی ها به جهت برخوداری از پارک جنگلی النگدره و رزمایش طنازی برگ های انجیلی در این پارک، برگزاری جشنواره هزار رنگ پاییز را در پیش بگیرند تا شاید بتوانند بخشی از جذابیت های استان را معرفی کنند.

جاذبه های گردشگری پاییزی گلستان منحصر به جنگل های هیرکانی نیست بلکه هنگامی که وارد تالاب های واقع در دشت های وسیع این استان می شویم جلوه دیگری از زیبایی های منطقه هویدا می شود، هزاران قطعه پرنده وحشی مهاجر در رنگ ها و ابعاد مختلف آسمان استان را در سیطره خود در آورده اند.

چشم اندازی که تماشای آن آرزوی بسیاری از ایرانیان و حتی خارجی ها تلقی می شود.

گلستان دنیای زیباییهای طبیعی

تماشای طیف گسترده از پرندگان که برخی از آنها صرفا در زیستگاه های آبی استان مشاهده می شوند یک جاذبه گردشگری منحصر بفرد محسوب می شود که با اندک برنامه ریزی می توان درآمدهای پایداری را برای جوامع حاشیه نشین این مناطق ایجاد کرد.

پاییز گلستان غنی تر از رنگارنگی جنگل و پرواز بی انتهای پرندگان مهاجر در آسمان است. وجود اقوام مختلف و رسوم و آیین های گوناگون در کنار البسه مختلف آنها از دیگر جاذبه های گردشگری پاییزی در گلستان است. از رنگ بندی البسه قزلباش ها در دامنه کوه گرفته تا پوشش ترکمن های دشت گلستان که هر یک خالق چشم انداز های بدیع بصری در سطح جوامع انسانی و حتی کوچه و بازار می شود.

لزوم بهره گیری از گردشگری پاییزی گلستان

همه اینها تنها بخشی از جاذبه های گردشگری گلستان است که در صورت برنامه ریزی می توان از آن برای رونق صنعت گردشگری بهره برد. موضوعی که تاکنون مغفول مانده است.

افسونگری در موسم رقص برگ‌های رنگی، گلستان قطب گردشگری پاییزی

یکی از استادان دانشگاه در رشته محیط زیست به خبرنگار ایرنا گفت: پرنده نگری (Bird watching) لذت مشاهده پرندگان، بدون تماس و لمس پرنده‌ها در زیست‌گاه‌های طبیعی آنهاست.

محمد رضا ملاعباسی ادامه داد: توریست پرنده نگر در قیاس با سایر گردشگران به زیرساخت های گردشگری چندان اهمیت نمی دهد و بیشتر وقت خود را در دل طبیعت وحشی می گذراند و بر همین اساس هتل، حمل و نقل و رستوران نقش زیادی در رونق این صنعت گردشگری ندارد.

وی افزود : پاییز که پرندگان آبزی و کنارآبزی از مناطق سردسیری سیبری و شمال روسیه در کنار منابع آبی گلستان فرود می آیند فرصت مناسبی برای رونق پرنده نگری در این استان است.

به گفته این استاد دانشگاه ، وجود زیستگاه های دشتی و جنگلی و همچنین تالاب های آلماگل، آلاگل، آجی گل، صوفی کم و گمیشان و واقع شدن در کریدور مهاجرتی پرندگان سبب شده تا بیش از صد گونه پرنده بومی، مهاجر، آبزی، کنار آبزی و شکاری در جای جای استان گلستان دیده شود.

افسونگری در موسم رقص برگ‌های رنگی، گلستان قطب گردشگری پاییزی

ملاعباسی گفت : توسعه بخش پرنده نگری در گلستان علاوه بر مزیت های فراوانی که می تواند عاید صنعت گردشگری کند، نقش مهمی در آشنا کردن مردم با دنیای زیبا و لطیف پرندگان و اشاعه فرهنگ حفظ و پاسداشت حیات وحش خواهد داشت.

وی افزود : به نظر می‌رسد آشنایی شهروندان با انواع گونه‌های پرندگان بومی و مهاجر و نحوه زیست آنها از قبیل زیستگاه، آشیان‌گزینی، تغذیه، زادآوری و بیان اهمیت و ارزش زیست محیطی پرندگان و نقش آنها در اکوسیستم‌های شهری و مهمتر از همه آرامش روحی و روانی ناشی از مشاهده پرندگان در شهری شلوغ و آلوده علاوه بر آن که می‌تواند مفرح و آرامش بخش باشد، می تواند به رونق پرنده‌نگری و گردشگری در طبیعت منجر شود.

افسونگری در موسم رقص برگ‌های رنگی، گلستان قطب گردشگری پاییزی

روح اله رستمی از استادان رشته جنگل در شمال کشور به خبرنگار ایرنا گفت: انجیلی، بُومْزاد جنگل‌های شمال ایران و باقیمانده از دوران سوم زمین‌شناسی است، این درخت در جنگل‌های شمال ایران، از سواحل آستارا در شمال استان گیلان تا گلی داغ در شرق استان گلستان انتشار دارد و از جلگه‌های ساحلی دریای خزر تا ارتفاعات میان‌بند امتداد می‌یابد.

درخت انجیلی جنگلهای شمال جاذب گردشگران

رستمی گفت : اَنجیلی درختی است که برگ‌های آن در پاییز، به رنگ‌های متنوع زرد، حنایی، سرخ، ارغوانی، جگری و نظایر آن در می‌آید و زینت‌بخش جنگل‌های شمال در فصل خزان است.
به گفته دکتر رستمی در فصل پاییز، در قسمت متصل کننده برگ به شاخه گیاه که دُمبرگ نام دارد، منطقه کوچکی به نام «منطقه قطع کننده» به وجود می‌آید که به قطع انتقال شیره گیاه منجر می‌شود.
این پژوهشگر علوم جنگل ادامه داد : بر اثر نرسیدن شیره گیاه، تغییراتی در برگ گیاه به وجود می‌آید که از جمله آنها، تجمع رنگدانه‌هایی مانند آنتوسیاندر داخل کُریچه (واکوئُل) یاخته‌های برگ و تغییر رنگ آن است.
وی ادامه داد : برگ اکثر درختان در هنگام پاییز، متمایل به زرد یا قهوه‌ای کم‌رنگ می‌شود ولی در درخت انجیلی، به دلیل وجود رنگدانه‌های متعدد، رنگ برگ‌ها بسیار متنوع می‌شود به نحوی که در یک درخت می‌توان هم‌زمان چند رنگ را دید.

جاذبه های گردشگری گلستان به سرمایه گذاران معرفی شود
رییس کمیسیون گردشگری شورای شهر گرگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت : جاذبه های گردشگری گرگان منحصر به فصل و زمان خاصی نیست اما مردم و کارشناسان بر این باورند که زیبایی های بصری در تفرجگاه های طبیعی و تاریخی گلستان در فصل پاییز جاذبه بیشتری دارند.

علی اکبر بصیر نیا گفت : جاذبه های پاییزی گرگان در پارک جنگلی النگدره بسیار چشم انداز است، فرصتی مغتنمی است تا با معرفی آن به سرمایه گذاران ، زمینه تحول در اقتصاد شهر و مدیریت شهری را محقق کنیم .

برگزاری جشنواره پاییز هزار رنگ

وی به برگزاری جشنواره پاییز هزار رنگ در گرگان در سال های گذشته اشاره کرد و گفت : با توجه به اینکه حدود ۸۰ درصد شهروندان در برابر کرونا واکسینه شده اند و پروژه واکسیناسیون با شدت خوبی در حال انجام است انتظار داریم که بتوانیم امسال جشنواره پاییز هزار رنگ را در گرگان برگزار کنیم .

وی گفت : مسابقات عکس و فیلم کوتاه، دوچرخه سواری و رالی خانوادگی، تور گرگانگردی و تور بافت قدیم شهر، بازیهای بومی و محلی و ورزش باستانی، پخت رب کندس( ازگیل وحشی ) و غذا از جمله برنامه هایی است که امسال برای این جشنواره منظور خواهیم کرد.

بصیر نیا ادامه داد :‌ در نظر داریم برای توسعه تعاملات با کشور های همسایه عضوCIS با گلستان سفرای این کشورها در ایران را به این جشنواره دعوت کنیم.

وی اظهارداشت: نمایش بخشی از جاذبه های گردشگری گلستان و گرگان در این جشنواره به عنوان عنصری برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی مد نظر مدیران شهری گرگان است .

وی از برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری در مدیریت شهری گرگان با محوریت گردشگری در گرگان خبر داد و گفت با این رویه پتانسیل های بالقوه استان به عمل در خواهد آمد.

بصیر نیا گفت : مسدود سازی ورودی جنگل النگدره و احداث باغ های حیات وحش و و راه اندازی قطار جنگلی یکی از برنامه های در دست بررسی توسط شوراست .

افسونگری در موسم رقص برگ‌های رنگی، گلستان قطب گردشگری پاییزی

به گزارش ایرنا، پارک جنگلی النگدره به عنوان بخشی از جنگل های هیرکانی، با مساحت ۱۸۵ هکتار در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران قرار دارد و در روزهای تعطیل و بویژه فصل تابستان پذیرای گردشگران و شهروندان است.
هیرکانی از قدیمی ترین جنگل های جهان به شمار می رود، این جنگل ها به دلیل رویش درختان انجیلی در پاییز رنگ های گوناگونی به خود می گیرد و بسیار مورد توجه گردشگران است.
برگ های جوان تر انجیلی در این فصل به رنگ بنفش مایل به قرمز بوده و به همراه برگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز، فضایی هزار رنگ به درختان و جنگل های این شهر می دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گلستان هم معتقد است که ویژگی های جغرافیایی و به طبع آن اقلیم های متعدد گلستان ، ظرفیت های گردشگری این استان را نسبت سایر نقاط چندبرابر کرده است.

احمد تجری به خبرنگار ایرنا گفت : تغییر فصل در گلستان به سبب برخورداری از صد ها هزار هکتار جنگل و اراضی زیر کشت موجب تغییر سیمای استان و خلق جذابیت های بصری می شود اما این دگرگونی مناظر در فصل پاییز جلوه بیشتری دارد.

تجری ادامه داد : تنوع و طیف رنگ ها در موسم تغییر فصل در پاییز بسیار بیشتر و جذاب تر از سایر فصل است.

وی در خصوص چرایی این مقوله افزود : بخش های وسیعی از پارک های جنگلی استان در سیطره درختان انجیلی قرار دارند که در فصل پاییز به عروس جنگل های ایران تبدیل می شود، دامنه مختلف رنگ برگ های این درخت ،قابل توصیف نیست.

وی همچنین گفت: دسترسی راحت به پارک های جنگلی و تفرجگاهی و وجود زیرساخت های اولیه مانند آب جاده آسفالته و سرویس های بهداشتی ، امکان بهره گیری مسافران از این جاذبه های بی نظیر را تسهیل می کند .

افسونگری در موسم رقص برگ‌های رنگی، گلستان قطب گردشگری پاییزی

وی به موضوع برپایی جشنواره پاییز هزار رنگ ر گلستان اشاره کرد و گفت :‌هر چند پروسه اداری ثبت این جشنواره زمان بر است اما مدیران شهری گرگان ر صورتیکه به دنبال ثبت این جشنواره هستند باید مستندات و پیش نیاز های آن را احصا و ارایه کنند.

جاذبه های پاییزی گلستان متنوع و جذاب است

وی گفت : جاذبه های پاییزی گلستان صرفا محدود به جنگل های هیرکانی و رنگارنگی آنها نیست بلکه وجود اقوام مختلف در استان و تنوع پوشش گیاهی و رنگ بندی البسه و پوشش آنها در فصل پاییز نمود بیشتری پیدا می کند که برای گردشگران جذاب است . تجری ادامه داد: وجود هزاران هکتار تالاب و خلیج گرگان در گلستان ، این منطقه از کشور را به محلی برای زمستان گذرانی صدها هزار قطعه انواع پرندگان وحشی مهاجر تبدیل کرده است.

تجری گفت : پرنده نگری و تماشای پرندگان مهاجر از دیگر جاذبه های گردشگری پاییزی در گلستان است که در صورت ترسیم یک راهبرد ویژه درآمد زایی مناسبی برای استان به همراه خواهد داشت .

به گزارش ایرنا ، پاییز در گلستان یکی از این جاذبه ها و بعبارتی انگیزه هاست که می تواند به رونق صنعت گردشگری در این استان منجر شود امید است با برنامه ریزی صحیح از این فرصت خدادادی بهترین بهره برداری انجام شود. البته توسعه صنعت گردشگری در ابعاد مختلف آن نیازمند تدوین نقشه راه علمی است که در ادوار مختلف تدریجی بر اساس آن گامهای توسعه را برداشت.