به بندر تاریخی لافت سفر کنید

تصویر پیدا نشد

این بندر یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های جنوب کشور شناخته می‌شود و گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند.این روستا با تنوع بافت نو و کهنه یکی از ده روستای برتر کشور از لحاظ معماری می باشد .

به گزارش سلام نو به نقل از سیری در ایران، بندر تاریخی لافت بارزترین روستا در روستاهای ساحلی قشم است . کامل بودن آبینه موجود در لافت ، معشیت پایدار مردم آن ، توسعه آینده ی آن از جمله احداث پل خلیج فارس که جزیره قشم را از طریق لافت به سرزمین اصلی متصل خواهد کرد همه و همه از ویژگی های منحصر به فرد این بندر می باشد .این روستا با تنوع بافت نو و کهنه یکی از ده روستای برتر کشور از لحاظ معماری می باشد . در مجموعه شهر ساحلی لافت قلعه نادری با ویژگی های قلعه های ایرانی در جوار چاه های تلا از دژهای مستحکم دفاعی جزیره قشم به شمار می رفته است .
تاریخچه روستای لافت

روستای بندری لافت قدمت بسیار زیادی دارد و چیزی در حدود به هزاره اول پیش از میلاد برمی گردد یعنی درست زمانی که اولین سکونتگاه ها در قشم در دست انجام بود، وجود راه دریایی و دسترسی به آب شیرین باعث شکل گیری این سکونتگاه بسیار زیبا شده است. شما گردشگران عزیز وقتی در این روستا پا می گذارید، دنیای متفاوتی را خواهید دید و مطمئنا لحظاتی خوب و به یاد ماندنی براییتان به ثبت می رسد. جالب است بدانید که بافت روستا که در دوره های مختلف شکل گرفته دارای ۳ بخش متفاوت میباشد.

بافت اصلی، به عنوان بافت قدیمی روستا و دو بخش دیگر نیز بافت جدید روستا بشمار می روند و نیز بافت اصلی شامل ساختمان های فشرده در دل هم، کوچه های کم عرض و بادگیرها محسوب شده که در این بافت، مسیر ساحلی آسفالته هست که دسترسی‌ سریع به وسایل حمل و نقل را آسان تر کرده است و نیز در بقیه بخش ها ساخت و سازها به صورت پراکنده با جمعیت کم به چشم می خورد و بخش شمالی هم که ورودی اصلی روستا محسوب می شود، ساخت و سازها خیلی محدود شده است.

وقتی در کوچه ‌های باریک روستای لافت قشم قدم زنان راه می روید، گویی که هزاران کیلومتر از هیاهو و شلوغی شهرهای بزرگ دور شده و آرامشی مطلق انتظار شما را میکشد. زیبایی هایی همچون بوی خاک خیس خورده، آسمانی همچون دریا آبی و ساختمان ‌هایی ساده در کنار هم، شاید از معدود مناظری رویایی باشد که این روستا تجربه می کنید.
حفظ بافت قدیمی روستا

همچنین مردم محلی روستای لافت قشم همیشه در این تلاش هستند تا بافت قدیمی خانه‌ هایشان را حفظ کرده و بادگیرهای منازلشان را استوار و محکم نگهداری نمایند.و نیز در مرکز این روستای زیبا مسجد لافت قرار دارد که توسط خانه ‌ها محاصره شده است. با تک مناره‌ سفید خود همچون نگینی جذاب از دور خودنمایی می کند . شاید جالب باشد این را هم بدانید، جذابیت ‌های این روستا تنها به همین موارد ختم نمی‌ شود. قلعه‌ نادری، قلعه‌ پرتغالی ‌ها، آب انبار، گورستانی تاریخی و چاه‌های تلا و کلی جاذبه های متنوع دیگر از جمله دیدنی های قشم در حومه‌ روستای لافت محسوب می شوند. که با زیبایی خود شما را به دل تاریخ و فرهنگ این منطقه می‌ برند. شک نکنید که از این روستای چشم نواز حسابی خوشتان خواهد آمد و کلی لذت می ‌برید.
معماری روستا

به کارگیری بادگیرهای متنوع در ساخت خانه ها، یکی از ویژگی های مهم این روستاست که چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.باعث شده تا این روستا به بندر بادگیرها هم شهرت پیدا کند. در اینجا خانه های بسیار نزدیک به هم بنا شده و بافتی متراکم و فشرده در روستا بوجود آورده است. بادگیرهای کوچک و بزرگ نیز در میان همین بافت سر برآورده و بر شکوه و زیبایی لافت افزوده اند. همچنین این روستا گذرگاه هایی تنگ و باریک ایجاد کرده و ساختار کوچه ها در آن به شکلی است که معمولا به بن بست نمی رسند. به محله های دیگر دسترسی پیدا می کنید.
توجه داشته باشید که عنصر شکوهمند لافت، بادگیرهای آن هستند که به صورت دو طرفه یا چهارطرفه ساخته شده اند و نیز وجود این بادگیرها کاربردی حیاتی برای مردم روستا دارند. اما با این وجود از هنر ایرانی بی نصیب نشده اند. تزیینات کمی از جمله اشکال اسلیمی (طرح های گیاهان و ساقه های مارپیچ) در آنها به خوبی مشاهده می شود.
بام لافت

یکی از دیدنی ترین بخش های روستای لافت، محلی بنام ” بام لافت ” است که در میان دو بافت قدیمی و جدید روستا جای خوش کرده است. امکان تماشای چهره دیروز و امروز لافت را برای شما علاقه مندان مهیا ساخته است. در یک سو بادگیرهای قدیمی را خواهید دید که بر فراز خانه ها شما را ترغیب به دیدن آنها می کنند . در فاصله کمی از خلیج فارس قدعلم کرده اند. در طرف دیگر بام لافت، چهره ای متفاوت از روستا را به شما نشان می دهد. سازه هایی امروزی و زیبا که به ندرت بادگیر در آنها استفاده شده و گویی سنت خانه سازی را در لافت را به کل تغییر داده اند.