تلاش وزارت میراث فرهنگی برای ثبت حرم رضوی در میراث جهانی یونسکو

تصویر پیدا نشد

ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، تلاش وزارت میراث فرهنگی برای ثبت حرم رضوی در میراث جهانی یونسکو صورت می گیرد.

دکتر علی اصغر مونسان در دیدار با تولیت آستان قدس رضوی با بیان این مطلب اظهار کرد: حرم مطهر امام رضا (ع) ارزشمندترین بنای کشور، شکوه هنر و معماری ایرانی اسلامی است که تاکنون مورد غفلت واقع شده و به ثبت جهانی نرسیده است، لذا تلاش داریم این بارگاه نورانی را ثبت جهانی کنیم.

وی ضمن ارائه گزارشی از اقدامات و دستاوردهای وزارتخانه متبوع خود، به ثبت ملی زیارت رضوی در فهرست میراث فرهنگی کشور اشاره و ابراز کرد: با توجه به غنای موضوع «زیارت امام رضا (ع)» با پیگیری های انجام شده آداب زیارت و پیاده روی زیارت امام رضا (ع) در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.

مونسان با بیان اینکه گردشگری کشور از وجود بابرکت حضرت رضا (ع) بهره مند است، گفت: شیوع ویروس کرونا آسیب های فروانی به صنعت گردشگری وارد کرد، منتهی یکی از بیشترین آسیب های گردشگری کشور در ایام کرونا بر هتلداران مشهد وارد شد، زیرا در این ایام کمابیش به شهرهای دیگر مسافر وارد می شد، اما با تعطیلی حرم مطهر رضوی تقریبا هیچ زائری دیگر وارد مشهد نشد.
ابعاد هنری و تاریخی حرم رضوی مغفول مانده است

تولیت آستان قدس رضوی همچنین در این دیدار با اشاره به جنبه های غنی هنری، تاریخی و معرفتی بنای حرم مطهر امام رضا (ع) گفت: صرف نظر از قداست روحانی و موضوع زیارت، بارگاه مطهر رضوی از حیث هنری، تاریخی و معرفتی بسیار غنی است که مغفول مانده و باید بیان شود.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی با اشاره به قدمت بیش از 700 سال حرم مطهر امام رضا (ع)، این مکان را گنجینه ای بی نظیر از هنر و فرهنگ ایرانی اسلامی دانست و اظهار کرد: صرف نظر از قداست روحانی و موضوع زیارت، بارگاه مطهر رضوی همراه خود اطلاعات بسیاری از تاریخچه هنر و هنرمندان و گنجینه ای حاوی مجموعه باورها و آداب و رسوم ملت مسلمان ایران در طول تاریخ است که مغفول مانده و باید به این ابعاد و جنبه های حرم مطهر نیز پرداخته شود.

وی تسهیل زیارت را یکی از اولویت های آستان قدس رضوی معرفی و تصریح کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ارائه طرح ها و پیشنهادات خود می تواند به تسهیل تشرف آسان زائران به مشهد، حرم مطهر و افزایش زمان حضور زائران در بارگاه امام رضا (ع) کمک کند.

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهمیت استفاده از مزیت های بومی و فرهنگی مناطق مختلف جهت اشتغالزایی و رونق اقتصادی، تصریح کرد: صنایع دستی یکی از راههای ارزان و مناسب برای اشتغالزایی است، از سوی دیگر کشور ایران به دلیل برخورداری از طبیعت متنوع بستر بسیار مناسبی برای گردشگری طبیعت دارد.

حجت الاسلام مروی ادامه داد: آستان قدس در راستای توانمندسازی روستائیان محروم، طرح های اشتغالزایی در حوزه های کشاورزی و دامپروری را دنبال می کند تا با استفاده از مزیت های هر منطقه به رونق اقتصادی، احیای قدرت مولد بودن روستاها و تشویق روستاییان برای ماندن در زادگاه خود کمک کند.
تلاش وزارت میراث فرهنگی برای ثبت حرم رضوی در میراث جهانی یونسکو