توجه به کشورهای همسایه پله نخست توسعه گردشگری خارجی

تصویر پیدا نشد

تهران- ایرنا- اساتید حوزه گردشگری می گویند برای توسعه گردشگری خارجی باید از جذب گردشگران کشورهای همسایه شروع کرد؛ ولی موضوعی که بیش از این اهمیت دارد اولویت داشتن گردشگری برای سیاستمداران به ویژه دولت آینده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا نشست علمی اولویت های گردشگری دولت آینده به منظور گسترش همکاری‌های منطقه‌ای با تاکید بر منطقه خلیج فارس عصر دیروز (دوشنبه/7 تیرماه) برگزار شد. در این نشست مجازی حاضران با اشاره به اهمیت دیپلماسی گردشگری و لزوم پرداخت به آن در سیاست‌های کلان کشور به ویژه در دولت آینده، پیشنهاداتی را مطرح کردند و بر لزوم توجه به کشورهای همسایه به عنوان گام نخست در مسیر تقویت گردشگری خارجی تاکید کردند. دانشیار گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی در این وبینار تاکید کرد: در بهترین شرایط ظرفیت گردشگری ایران از کشورهای همسایه ۱۵ میلیون نفر در سال است.

اسماعیل قادری در این وبینار با اشاره به این که داشتن ظرفیت در حوزه گردشگری حتما منجر به ورود گردشگر نمی شود، گفت: مدیریت شرایط بیشتر از جاذبه های گردشگری می تواند به توسعه گردشگری کمک کند.
وی درباره تقسیم موقعیت جغرافیایی کشورها به دو شکل خوب/مطلوب و بد/ نامطلوب گفت: شاخص های مختلف کشورهای همسایه می تواند مسبب این موقعیت شود. در این تعریف فرانسه در موقعیت خوب و ایران در موقعیت نامطلوب قرار دارد.
دانشیار گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خود گذرگاه جهانی است، گفت: ایران ۲۳۰ جنگ را در طول تاریخش تجربه کرد و حمله های زیادی بنیادهای تاریخی ایران را ویران کرده اما همواره در طول تاریخ منطقه ترانزیت مسافران شرق و غرب بوده است.
قادری با اشاره به این که گردشگران ورودی ایران در سال ۹۶, ۸۴ درصد از کشورهای همسایه بودند، گفت: در بهترین شرایط ظرفیت گردشگری ایران از کشورهای همسایه ۱۵ میلیون نفر در سال است.
وی با اشاره به موقعیت بد جغرافیایی ایران گفت: تقریبا همه کشورهای همسایه از لحاظ اقتصادی کشورهای توسعه یافته نیستند، این کشورها ثبات سیاسی ندارند و از شاخص امنیتی بالایی نیز برخوردار نیستند. این در حالی است که ایران با اغلب کشورها اختلاف حقوقی دارد. افکار عمومی هنوز در کشورهای غربی، تصویر درستی از ایران ندارند.

دیپلماسی گردشگری یکی از ابزارهای رفع کدورت‌ و مشکلات میان کشورهاست

ناصر رضایی عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی در نشست علمی اولویت های گردشگری دولت آینده به منظور گسترش همکاری‌های منطقه‌ای با تاکید بر منطقه خلیج فارس گفت: گردشگری در هیچ دوره ای در ایران در اولویت قرار نداشته، اما در دولت کنونی برخی توجه ها به این صنعت شد، اما در جایگاه واقعی قرار نگرفت؛ دولت آینده باید گردشگری را در اولویت قرار دهد. هم اکنون در بسیاری از مناطق جهان، گردشگری منطقه‌ای یا حباب گردشگری رونق گرفته است و بسیاری از کشورهای که این صنعت در آنها جایگاه ویژه ای دارد از حباب گردشگری بهره می برند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مسئول کمیته پژوهش انجمن ژئوپلیتیک ایران با بیان اینکه گردشگری باعث توسعه کشورها می‌شود، گفت: دیپلماسی گردشگری در کنار دیپلماسی رسمی یکی از ابزارهای ارتباط و رفع کدورت ها و مشکلات میان کشورها می تواند باشد؛ البته باید تصور صحیح ژئوپلتیک در میان سیاستمداران وجود داشته باشد و باید ذهنیت دولتمردان را به اهمیت این مساله سوق دهیم.

برجام به کاهش ایران هراسی و در نتیجه ورود گردشگر خارجی به ایران کمک کرد
سامان خلیلیان استاد دانشگاه، همچنین در این نشست وبیناری با اشاره به رابطه صلح و گردشگری در بخش روابط بین الملل گفت: در دوره های گذشته نتیجه صلح تنها به جلوگیری از جنگ معطوف بود و چون از جریان مستمر صلح زدایی مبتنی بر نابرابری های اجتماعی و اقتصادی غافل بود هیچ گاه توفیق پیدا نکرد. صلح سنتی به حفظ وضع موجود قایل است و طبیعی است که چنین دیدگاهی که معطوف به صیانت از شرایط نابرابر است صلح فراگیر نخواهد ساخت و همگان را از آن سهیم نخواهد کرد. در نتیجه تغییری در مفهوم صلح به وجود آمد. از نظر یونسکو تحقق و این پروژه مستلزم همکاری دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل سازمان‌های بین الدولی جامعه روشنفکران جهانی است.
وی با اشاره به تغییر مفهوم صلح از منظر تفکر مدرن گفت: آموزش صلح، حقوق بشر، دموکراسی، تفاهم بین المللی و تسامح، ارتقای حقوق بشرف دموکراسی و مقابله با تبعیض رئالیسم فرهنگی از جمله محورهای صلح از منظر تفکر مدرن است.
وی گفت: توسعه گردشگری یکی از بهترین ساز و کارهای جغرافیایی در زمینه صلح و همگرایی است، کشورهای جهان اسلام گردشگری مذهبی را از گذشته دور و در میان خود داشته اند. سالانه میلیون ها مسلمان به مناطق و زیارتگاه های مذهبی در عربستان، عراق و ایران رفت و آمد می‌کنند و تلاش دولت ها این است که انجام مراسم مذهبی در صلح و آرامش صورت گیرد. همین روند را می‌توان در گردشگری طبیعی و گردشگری پزشکی نیز توسعه داد.