روستای ماندگان از ظرفیت های اصلی گردشگری سمیرم است

تصویر پیدا نشد

براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، روستای ماندگان از ظرفیت های اصلی گردشگری سمیرم است.

برای تهیه این گزارش و رفتن به روستای تاریخی ماندگان، باید به بخش پادنا و به دامنه های سلسله جبال سترگ زاگرس در فاصله 62 کیلومتری از مرکز شهرستان سمیرم سفر می کردیم

براساس برآوردهای جغرافیایی و زمین شناسی، این روستا در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا و در دامان ارتفاعات برفی قلل مرتفع دنا واقع شده است.

روستای ماندگان در جوار روستای هدف گردشگری سیور واقع شده و عمده جمعیت آن که بالغ بر 900 نفر است از اهالی ایل قشقایی هستند.

ماندگان روستایی سرسبز در دامنه زاگرس، با آب و هوایی کوهستانی است و دارای جاذبه هایی بسیار بکر بوده که چشم هر گردشگری را خیره ساخته و در عین حال، یکی از مسیرهای اصلی صعود به قله های دناست که برای کوهنوردان و علاقمندان به طبیعت بسیار جذاب است.

خانه های روستا عمدتا از مصالح سنتی همچون سنگ و خشت و همچنین چوب درختان موجود در طبیعت بنا شده و بافت روستا تشابه زیادی با طبیعت و محیط پیرامون روستا دارد.

با حضور در این روستا به واسطه طبیعت زیبای منطقه، جاذبه های ارزشمندی همچون محوطه های طبیعی «پیر چنار»، «حوض دال» و «آب سفید» و همچنین رودخانه های زیبا و خروشان در محور جنوب روستا را میتوان مشاهده کرد که از دامنه های زاگرس سرچشمه گرفته و جذابیت های روستا را دو چندان نموده است.

از دیگر جاذبه های طبیعی روستا میتوان به درختان و باغ های سیب اشاره کرد که به جذابیت های این روستا می افزاید.

محصولات سیب درختی این روستا از با کیفیت ترین محصولات باغی شهرستان سمیرم بشمار رفته و این در حالی است که محصول سیب سمیرم از شهرتی بین المللی برخوردار است.

محور اصلی دسترسی به این روستا از طریق شهر سمیرم میسر است به نحوی که برای رفتن به این روستای زیبا می بایست از مرکز شهرستان به سمت شهرستان یاسوج حرکت و با گذر از روستاهای «رودآباد»، «آب گرمک» و گذر از رودخانه بسیار زیبای «ماربر» و روستاهای «سیور» و «علی آباد» به این روستا رسید.