سازمان هواپیمایی تکالیف نوروزی ایرلاین‌ها را ابلاغ‌کرد/ برخورد با گرانفروشی بلیت هواپیما

تصویر پیدا نشد

تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از ابلاغ مصوبات ستاد ویژه سفرهای نوروزی در خصوص ارتقای خدمت‌رسانی و تکریم مسافران در ایام نوروز از سوی این سازمان به شرکت‌های هواپیمایی خبر داد و گفت: قیمت بلیت هواپیما براساس فهرست اعلامی در آذر ماه امسال است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان هواپیمایی کشوری، «میر اکبر رضوی» با اشاره به افزایش تقاضای سفرهای هوایی افزود: در ۲ سال گذشته صنعت حمل‌و نقل هوایی به‌دلیل شیوع ویروس کرونا با رکود مواجه بود، اما امسال با کنترل این ویروس و واکسیناسیون عمومی در کشور شاهد افزایش تقاضا برای مسافرت‌های هوایی هستیم.

تقاضای سفر هوایی افزایش یافته است

وی افزود: با توجه به افزایش تقاضای سفرهوایی در ایام نوروز و وظیفه سازمان در سیاستگذاری برای صنعت حمل و نقل هوایی جهت حفظ ایمنی و امنیت پروازها و افزایش خدمات رسانی به مسافران با دستور و پیگیری رئیس سازمان، ستاد ویژه سفرهای نوروزی با حضور همه دست اندرکاران صنعت از جمله شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، شرکت‌های هواپیمایی و غیره با محوریت سازمان هواپیمایی کشوری تشکیل شد.

وی گفت: جلسات متعددی در خصوص برنامه ریزی و هماهنگی انجام سفرهای نوروز برگزار شد. براین اساس مصوبات ستاد برای اجرا به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص اهداف اصلی این ستاد، بیان داشت: هدف اصلی این ستاد، ارتقاء کیفیت خدمات رسانی، تکریم مسافرین، کاهش تاخیرات و ایجاد همدلی، همکاری و همگرایی بیشتر در بین مسئولان و دست اندرکاران صنعت هوایی است و خانواده بزرگ صنعت هوایی کشور با همدلی، همیاری و همکاری، شرایط مناسب برای انجام سفرهای ایمن و همراه با آرامش و آسودگی خیال را برای مسافران گرامی فراهم خواهند آورد.

۹۳۴ مجوز سفر خارجی صادر شده است

رضوی با تاکید بر حمایت از شرکت‌های هواپیمایی اضافه کرد: تاکنون از تعداد ۹۳۴ مجوز صادره برای پروازهای خارجی نوروز، ۸۱۳ مجوز به شرکت‌های هواپیمایی داخلی و ۱۲۱ مجوز به شرکت‌های هواپیمایی خارجی اختصاص یافته است.

وی گفت: همچنین تعداد ۸۸۹ مجوز پرواز برای شرکتهای هواپیمایی داخلی در مسیرهای داخل کشور صادر شده است، این شرکت‌ها باید از ظرفیت ایجاد شده برای خدمت رسانی و جلب رضایت بیشتر مسافرین هوایی استفاده کنند.

سخنگوی سازمان ایمنی و امنیت پروازها را الویت سازمان هواپیمایی کشوری دانست و تصریح کرد: با توجه به هدف اصلی این سازمان در نظارت برایمنی و امنیت پروازها، بررسی و چک محسوس و نامحسوس سازمان از عملیات هوانوردی شرکتها و فرودگاه‌ها در ایام نوروز به‌ویژه در حوزه عملیاتی همچون تجهیزات فنی، هواپیما، گروه پروازی و سرویس دهی در فرودگاه افزایش خواهد یافت.

با گران‌فروشی بلیت هواپیما برخورد می‌شود

وی درخصوص افزایش قیمت بلیت هواپیما در ایام عید گفت: قیمت بلیت هواپیما براساس فهرست اعلامی در سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی در آذر ماه سال جاری تعیین شده و در ایام عید به هیچ عنوان افزایش پیدا نخواهد کرد و سازمان هواپیمایی کشوری با هرگونه تخلف در این زمینه برخورد می شود.

رضوی، تمهیدات اتخاذ شده برای افزایش خدمت رسانی به هموطنان را این‌گونه بیان کرد: برای جلوگیری از بی‌نظمی و اقدام به موقع در مواجهه با اتفاقات غیر مترقبه، شیفت‌های مدیریتی شبانه روزی در شرکتهای هواپیمایی تشکیل شده است.

وی گفت: همچنین با توجه به اهمیت کنترل و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، همه شرکت‌های هواپیمایی ملزم به اتصال به سامانه «ایران من» برای چک مسافران هستند.

وی گفت: پذیرایی از مسافرین براساس استانداردهای مشخص شده در پروازهای داخلی بالای یک ساعت الزام بوده و با توجه به کمبود ناوگان هوایی کشور و لزوم تامین هواپیمای جایگزین، شرکت‌های هواپیمایی با همکاری و همیاری از امکانات یکدیگر جهت پوشش پروازها، جلوگیری از تاخیرات مضاعف و انتقال مسافران به مقاصد مشترک استفاده خواهند کرد.

وی اضافه کرد: در زمان تاخیر پروازها، حضور در بین مسافران، اطلاع رسانی بموقع و تکریم مسافران با توجه به دستورالعمل های صادره سازمان هواپیمایی کشوری در حوزه حقوق مسافر به طور کامل انجام می‌شود.

رضوی گفت: همچنین در جهت افزایش خدمت رسانی به مسافران در پروازهای داخلی و با همکاری شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، ساعات استفاده از فرودگاه‌های خاص افزایش یافته تا محدودیت عملیات پروازی کاهش یابد. از جمله فرودگاه کیش که از تاریخ ۲۵ اسفند تا ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۱ به صورت ۲۴ ساعت فعال و آماده ارائه خدمات به هموطنان کشور خواهد بود.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری ضمن قدردانی از همه مسوولان و کارکنان صنعت هوانوردی کشور، خاطرنشان‌کرد: هموطنان می‌توانند شکایات، انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق درج در پرتال این سازمان به آدرس caa.gov.ir پیگیری کنند.