شرکت های هواپیمایی برای کاهش هزینه از چه ترفند هایی استفاده می کنند؟

شرکت های هواپیمایی برای کاهش هزینه از چه ترفند هایی استفاده می کنند؟

اقتصاد نیوز: شرکت‌های هواپیمایی ترفندهای مختلفی را برای کاهش هزینه‌های پرواز به کار می‌برند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، از دهه ۱۹۸۰ به بعد، با ارزان‌تر شدن پرواز، سازمان‌های بودجه‌بندی به دنبال راه‌های جدید و خلاقانه‌ای برای حذف خدمات غیرضروری از پروازهای هوایی بودند. در ادامه ۹ استراتژی که ایرلاین‌ها برای کاهش هزینه‌های‌شان در پیش می گیرند را با هم مرور می‌کنیم:

کاهش وزن

سوخت، یک‌سوم هزینه ایرلاین‌ها را تشکیل می‌دهد؛ هر یک کیلوگرم کاهش مصرف سوخت، هزینه‌های سالانه سوخت هواپیماها را به میزان ۱۰۰ دلار کاهش می‌دهد. ایرلاین‌ها راهکارهای جالبی برای کاهش مصرف سوخت هواپیماها در پیش می‌گیرند؛ ایرلاین فرانسوی Air Mediterranee به تازگی هواپیماهای ایرباس A۳۲۱ خود را به صندلی‌های باریک Expliseat مجهز کرده که از تیتانیوم و فیبر کربن ساخته شده‌اند و وزن‌شان فقط ۳.۹ کیلوگرم است؛ یعنی هشت کیلوگرم کمتر از صندلی‌های Recaro معمولی. ناوگان هوایی کم‌هزینه هندی GiAir فقط از مهمانداران زن استفاده می‌کند که به طور میانگین ۱۰-۱۵ کیلوگرم سبک‌تر از مردان هستند. Ryanair، چهار سال پیش از برنامه هایی برای چاپ مجله‌های داخلی خود بر روی برگه‌های باریک‌تر و در نتیجه سبک‌تر خبر داد.

حداکثر استفاده از فضای موجود

سازمان‌های بودجه‌بندی تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا تعداد مسافران یک پرواز را به حداکثر برسانند. بوئینگ‌های جدید ۷۳۷ MAX ۲۰۰ مجهز به توالت‌های کوچکی هستند که دیواره اطاقک‌شان خم شده تا هواپیما، صندلی‌های بیشتری درخود جای دهد. Spirit Airlines میله کوتاه جدیدی در صندلی‌هایش تعبیه کرده تا اندازه آن‌ها را به ۷۱ سانتی‌متر کاهش دهد. کاهش کیسه پشت صندلی‌ها و نحوه تعبیه سینی به شرکت آلمانی لوفتانزا امکان داده در هواپیماهای ایرباس A۳۲۰ تعداد صندلی‌ها را از ۱۵۰ به ۱۶۸ عدد برساند و ظرفیت صندلی‌های هر هواپیما را ۱۲ عدد بیشتر کند.

هزینه بار

در زمان رزرو بلیط، شما می‌توانید تعاد بسته‌ها و چمدان‌هایی که نیاز به چک-این دارند و مجبورید برای آن‌ها هزینه بپردازید را ذکر کنید. هزینه بار اضافی از یک ایرلاین به ایرلاین دیگر متفاوت است و به کلاس بلیط شما بستگی دارد اما معمولا برای هر کیلوگرم بار اضافی، ۱۵-۲۰ دلار هزینه دریافت می‌شود. اضافه بار بخشی از پدیده‌ای است که هزینه‌های فرعی نامیده می‌شود و ایرلاین‌ها سود زیادی از آن به جیب می‌زنند. در آمریکا، ناوگان هوایی بسیار کم هزینه Spirit Airlines بیش از یک‌سوم کل سودش را از همین بارها به دست می‌آورد.

سرگرمی‌های ضمن پرواز

نصب سیستم‌های سرگرمی پشت صندلی گران است، این سیستم‌ها نیاز به هزینه دائمی دارند و به وزن هواپیما اضافه می‌کنند. در نتیجه ایرلاین‌ها علاقه زیادی به حذف آن‌ها دارند.

فرودگاه‌های ارزان‌تر

یک فرودگاه‌ بزرگ و پرزرق و برق در مرکز شهری فعال، هزینه زیادی بر دوش صاحبانش می‌گذارد. اگر هواپیماها بتوانند از فرودگاه‌های ارزان‌تر پرواز کنند، برای شرکت‌ها یک برد به حساب می‌آید؛ حتی اگر این فرودگاه وسط ناکجا باشد و خدمات چندان عالی برای رفت و آمد به داخل شهر نداشته باشد.

قیمت‌گذاری پویا

معمولا قیمت بلیط‌ها از کم شروع می‌شود و با نزدیک شدن زمان پرواز و کمتر شدن صندلی‌های در دسترس، کم‌کم افزایش می‌یابد. اگر رزرو بلیط را برای لحظ آخر بگذارید، مجبورید تا سه برابر بیش از مسافری که سه ماه پیش همین پرواز را رزرو کرده پول بپردازید. شرکت‌های هواپیماهایی ارزان‌قیمت، از تکنولوژی قیمت‌گذاری دینامیک یا پویا استفاده می‌کنند که به آن‌ها امکان می‌دهد بیشترین سود را کسب کنند.

هواپیماها به مقصدهای خیلی دورافتاده و پرت پرواز نمی‌کنند

ایرلاین‌های ارزان‌قیمت بیشتر روی مسیرهای محبوب کار می‌کنند که تقاضای زیادی دارند و همین مسیرها را با هزینه بسیار کمتری در مقایسه با ایرلاین‌های فول‌سرویس انجام دهند.

استفاده از اتوبوس

به جای استفاده از پل‌های هوایی برای رساندن مسافران به داخل هواپیما، ناوگان‌های ارزان‌قیمت ترجیح می‌دهند هواپیماها را در جایگاه های دورتر پارک کنند و مسافران را با اتوبوس به هواپیما برسانند؛ چرا که گزینه ارزان‌تری است.

ترمینال‌های بدون تجملات

پارک کردن هواپیما در یک ترمینال جدید پر زرق و برق، هزینه بسیار گزافی برای ایرلاین‌ها به دنبال دارد و آن‌ها معمولا از ترمینال‌های خودشان که از بلوک‌های سیمانی با توالت‌های کمتر و صندلی‌های کمتر تشکیل شده، استفاده می‌کنند.