«شهر گردشگر» تحول بزرگی در صنعت گردشگری ایجاد می‌کند

تصویر پیدا نشد

تهران- ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: باید بر روی موضوع «شهر گردشگر» کار جدی انجام شود تا تمام مردم کشور حداقل از مراکز استان‌ها و درجه شهرهای گردشگر آگاهی پیدا کنند، اگر این موضوع عملیاتی شود، تحول بزرگی در صنعت گردشگری کشور اتفاق می‌افتد.

به‌ گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا، جلسه ارائه گزارش عملکرد شرکت مادرتخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی با حضور علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مدیرکل دفتر حوزه وزارتی و امور بین‌الملل، خشایار نیکزادفر مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی و اعضای هیئت مدیره شرکت، در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

مونسان در این جلسه با تشکر از تلاش‌ها و زحمات مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران‌گردی و جهانگردی، اعضای هیئت مدیره شرکت، مدیران و کارمندان این شرکت برای اقدامات انجام شده گفت: انصافا اقدامات خوبی طی سه سال اخیر انجام شد، شرکتی با گردش مالی ۴۰۰ میلیون تومانی به سرعت توانسته درآمدهای خود را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهد و از شرکت زیان‌ده تبدیل به شرکت سودده شود. انجام چنین کاری سخت است با توجه به اینکه شرکت مشمول اصل ۴۴ بوده و محدودیت‌هایی داشته است، به این دلیل نمی‌توانسته کار جدی انجام دهد زیرا سرمایه‌گذاری‌ها محدود و یک‌ساله بوده، این محدودیت‌ها منجر به زیان‌ده شدن شرکت‌ها می‌شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: شرکت مادرتخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی اقدامات خوبی را در زمینه املاک شروع کرده است، به امید خدا با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند. هیات مدیره شرکت باید روی املاک شرکت که در مکان‌های خوب کشور قرار دارد، تمرکز داشته باشند.

مونسان خطاب به مدیران این شرکت بیان کرد: با کمیته املاکی که در این شرکت تشکیل شده می‌توانید موضوع املاک را سامان‌دهی کنید و متصرفان را کاهش دهید. به امید خدا با تلاش‌هایی که انجام می‌دهید، املاک در اختیار شرکت قرار بگیرد تا بتوانید از این املاک برای توسعه کسب و کار و درآمد استفاده کنید.

او ادامه داد: شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی باید بتواند خلأهایی که وزارتخانه در حوزه‌های مختلف به ویژه گردشگری دارد، مرتفع کند.

مونسان تأکید کرد: شهر گردشگر باید مورد توجه جدی هیت مدیره این شرکت قرار بگیرد، اگر این موضوع مهم عملیاتی شود در حقیقت می‌توانیم همه امکانات شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را در کنار وزارتخانه قرار دهیم، به جای آنکه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از منابع محدود خود هزینه کند از حمایت‌ها و منابع دیگران نیز استفاده کند با توجه به اینکه موضوع گردشگری با موضوعات مربوط به شهرداری‌ها عجین شده است و فعالیت آن‌ها مربوط به حوزه شهری می‌شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی عنوان کرد: همیشه به مدیران‌کل استان‌ها تاکید کردم تا ارتباطات خوبی با شهرداری‌ها برقرار کنند. اگر بتوانیم از طریق این شرکت در قالب موضوع شهر گردشگر امکانات را در خدمت بگیریم، برای توسعه گردشگری کشور اتفاق خوبی می‌افتد؛ شهر گردشگر باید ب یک موضوع مهم تبدیل و رفتار شهروندان شهرهای گردشگر و حمل و نقل این شهرها باید تببین شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: علاوه بر احداث مجتمع‌های خدماتی بهداشتی بین‌راهی که تعریف شده و کارهای اجرایی آن توسط این شرکت انجام شده است، باید تلاش کنید این طرح ها سودده شود.

او ادامه داد: با توجه به جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفری کشور و تعداد سفرهای برون شهری می‌توان در قالب تفاهم‌نامه‌های مختلف با شرکت‌های تولیدکننده و خدماتی بزرگ احداث و سودده بودن مجتمع‌های خدماتی بهداشتی بین‌راهی را پیش برد و تجربیات خود را در اختیار شهرداری‌ها برای احداث این مجتمع‌های بهداشتی در داخل شهرها نیز قرار داد. انجام و احداث چنین پروژه‌های تیراژی از ساختن یک برج سخت‌تر است.

تاکید بر ایجاد «سامانه حمل‌ونقل گردشگری» کشور

مونسان با بیان اینکه موضوعات وزارت میراث فرهنگی باید رصد و عملیاتی شود، اظهار کرد: چندسال پیش مصوبه‌ای را از هیات وزیران درباره شرکت‌های حمل‌ونقل گردشگری کشور گرفتیم. این موضوع بسیار مهم است. در حال حاضر حمل‌ونقل گردشگری کشور روی زیرساخت حمل‌ونقل عمومی مسافر قرار دارد. به این منظور باید سامانه حمل و نقل گردشگری در کشور داشته باشیم تا صرفا برای گردشگری استفاده شود و این سامانه ماشین سواری، ون و اتوبوس مخصوص گردشگران داشته باشد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: سال گذشته نامه‌ای را با وزیر صنعت، معدن و تجارت نوشتیم و برای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری هم ارسال کردیم که متاسفانه با ممنوعیت ورود خودرو به کشور روبه‌رو شد. طرح خوبی بود، در این طرح تعداد وسایل نقلیه عمومی که برای صنعت گردشگری کشور نیاز بود مطرح و درخواست کردیم خودروهای مخصوص گردشگری با تخفیف وارد کشور شود. برای جلوگیری از رانت ورود خودرو در نامه ذکر کردیم همه خودروها و پلاک‌های گردشگری حداقل تا ۱۲ سال باید قابلیت فروش نداشته باشند.

او گفت: اخیرا موضوع حمل‌ و نقل گردشگری کشور را مجددا مطرح کردیم که خوشبختانه دستور خوبی داده شد و در کمیسیون اقتصادی دولت قرار گرفته است.

مونسان تصریح کرد: موضوع حمل و نقل گردشگری نیز می‌تواند جزو برنامه‌های شرکت مادرتخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی قرار گیرد. حتی می‌توان از خودروهای داخلی برای تحقق این موضوع نیز استفاده کرد به طوری‌که شرکت‌های حمل و نقل گردشگری توسط بخش خصوصی در کشور شکل گیرد. همچنین این موضوع می‌تواند به ارتقای گردشگری کشور بسیار کمک کند، البته حدود ۱۴ شرکت حمل و نقل گردشگر در کشور ایجاد شده است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه وظیفه وزارتخانه تولید مفهوم و تئوری است، تصریح کرد: شرکت‌های زیرمجموعه باید از طریق بخش خصوصی این تئوری‌ها را عملیاتی کنند، انجام این کار به اثرگذاری بیشتر شرکت‌ها در صنعت گردشگری کمک می‌کند.»

راه‌اندازی واحد املاک و مستغلات شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی

خشایار نیکزادفر مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی در ادامه بیان کرد: برنامه‌ریزی و توسعه زیرساخت‌های صنعت گردشگری از قبیل مراکز اقامتی، اردوگاه گردشگری (کمپینگ) و حمام‌های آب معدنی، مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی، مناطق نمونه گردشگری، مجتمع‌های سیاحتی و تفریحی، تأسیسات و تجهزات جابه‌جایی گردشگر بر مبنای سیاست‌های وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها از طریق عقد قرارداد با پیمانکاران و مشاوران صلاحیت‌دار و تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های گردشگری و واگذاری آن به سرمایه‌گذاران برای اجرا از جمله موضوع فعالیت، وظایف و اختیارات این شرکت است.

او در خصوص اصول قانون برنامه ششم توسعه و سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و سند راهبردی توسعه گردشگری کشور گفت: این اصول شامل توانمندسازی بخش خصوصی به عنوان محرک رشد اقتصادی و کاهش تصدی‌گری دولت، ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز گردشگری و استفاده از ظرفیت مشارکت بخش خصوصی در راستای افزایش رقابت‌پذیری گردشگری، تقویت و تسهیل حضور فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با بهبود تصویر ذهنی از ایران در سطح بین‌المللی از طریق حضور در نمایشگاه‌های گردشگری و… است.

نیکزادفر با اشاره به اقدامات ویژه انجام شده در شرکت مادرتخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی، تصریح کرد: اخذ تنفس موقت شرکت از شمول اصل ۴۴ قانون اساسی از ابتدای سال ۱۴۰۰، افزایش سرمایه شرکت و خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت (انحلال شرکت)، سودآور شدن شرکت در ترازهای مالی سال ۱۳۹۹ و ایجاد و راه اندازی واحد املاک و مستغلات شرکت در راستای احصا و اخذ اسناد مالکیت از جمله این اقدامات است.

مجوز احداث هزار مجتمع خدماتی‌رفاهی‌ بین‌راهی گردشگری در سراسر کشور و مرمت و بهسازی اماکن تاریخی

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی عنوان کرد: اهم دستاوردهای شرکت در حوزه توسعه و سرمایه‌گذاری شامل برگزاری نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و مسابقات، طرح ارزیابی و رتبه‌بندی شهرگردشگر، آزمون جامع دوره‌های کوتاه گردشگری (مرداد ۱۳۹۹)، توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی (سامانه‌ها)، ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی و بلیت الکترونیک اماکن تاریخی بوده و در حوزه عمرانی نیز مجوز احداث هزار مجتمع خدماتی‌رفاهی‌بین‌راهی گردشگری در سراسر کشور و مرمت و بهسازی اماکن تاریخی است.

او ادامه داد: در حوزه مالی اقدامات شرکت شامل اخذ مفاصا حساب مالیاتی سال‌های ۹۷ و ۹۸، اقدام و پیگیری در به‌روزرسانی مجامع و گزارشات حسابرسی ادوار و تهیه و تدوین طرح تملک و دارایی و افزایش اعتبارات عمرانی در سال ۱۴۰۰ بوده و در حوزه املاک حقوقی می‌توان به تهیه نسخه الکترونیکی کلیه اسناد و پرونده‌های مربوط به املاک شرکت، پیگیری و اخذ چهار فقره سند املاک متعلق به شرکت، ثبت صورتجلسه مجامع از سال۱۳۹۲ تا کنون در اداره ثبت شرکت ها، ثبت نشان تجاری شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گری و جهان‌گردی و ثبت نشان تجاری تفریحاتی اشاره کرد.

نیکزادفر اظهار کرد: خروج موقت شرکت از گروه۱ ماده ۲ اجرای سیاست‌های کلی اصل۴۴ قانون اساسی و تهیه نمودار سازمانی جدید برای اخذ تاییدیه از سازمان اداری و استخدامی و ثبت اطلاعات در سامانه پاکنا از جمله اقدامات انجام شده در حوزه اداری و منابع انسانی است.

ثبت اطلاعات ۶۱ ملک شناسایی شده، تصرفی و غیرتصرفی شرکت در سامانه سادا

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی در خصوص اقدامات حوزه املاک و مستغلات گفت: ثبت اطلاعات ۶۱ ملک شناسایی شده و تصرفی و غیر تصرفی شرکت در سامانه سادا (متعلق به اداره‌کل مدیریت اموال و دارایی‌های دولت وزارت امور اقتصادی و دارایی)، هماهنگی و تشکیل جلسه با عوامل نیروهای مسلح برای تعیین تکلیف املاک تحت تصرف، درخواست گردش ثبتی ۲۰ مورد از املاک شرکت از طریق سازمان ثبت اسناد و املاک که ۱۰ مورد آن به نتیجه رسیده و تهیه نسخه الکترونیکی تمام اسناد و پرونده‌های مربوط به املاک شرکت از جمله اقدامات شرکت در حوزه املاک و مستغلات است.

او افزود: از عملکرد حوزه مالی، ذی‌حسابی و امور قراردادها می‌توان به تهیه و تدوین و تنظیم صورت‌ جلسات بودجه شرکت در دو حوزه طرح تملک و جاری، اخذ تخصیص ۱۰۳ درصدی اعتبارات طرح تملک دارایی سال ۱۴۰۰، تهیه و تدوین و تنظیم موافقتنامه طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با سازمان برنامه بودجه اشاره کرد.

نیکزادفر در خصوص مهمترین اقدامات حوزه عمرانی گفت: نظارت به نمایندگی از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بر احداث پروژه موزه و مجموعه یادمانی فرهنگی و گردشگری سور (سرخه)، اجرای طرح بهسازی سازه‌ای و معماری دیوار شمال، و شمال غربی کلیسای سنت استپانوس، احداث هشت واحد مجتمع خدماتی بهداشتی بین‌راهی واقع در استان فارس و تکمیل و تحویل شش واحد به اداره‌کل استان، تحویل و تحول ۲۳ واحد از مجتمع‌های خدماتی بهداشتی بین‌راهی واقع در استان ایلام به اداره‌کل استان، احداث و تکمیل کردن ۱۰ واحد مجتمع‌های خدماتی بهداشتی بین‌راهی در استان اردبیل و احداث سه واحد مجتمع خدماتی بهداشتی بین‌راهی واقع در استان کرمان (مزار شهید سردار حاج قاسم سلیمانی) از جمله اقدامات حوزه عمرانی است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی عنوان کرد: توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی در سال ۹۸ شامل بلیت الکترونیک اماکن تاریخی، لغو روادید دوجانبه روسیه، تطبیق و استانداردسازی تاسیسات گردشگری، آموزش مالکان، بهره‌برداران و فعالان خانه مسافر، ساماندهی و مدیریت خانه مسافر و در سال ۹۹ صدور موافقتنامه تاسیس تا اجرای مناطق نمونه گردشگری، سامانه‌های استعلام حرایم بافت‌های تاریخی، اخد مجوز عکاسی و فیلمبرداری اماکن تاریخی و راه‌اندازی دوباره مسافریار است.

او در خصوص اقدامات حوزه سرمایه‌گذاری شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی گفت: ساماندهی گردشگری سلامت در مبادی ورودی ایران، بهسازی و نوسازی مجتمع اقامتی گردشگری بامسان (باراجین-قزوین) و راه‌اندازی سامانه سفرهای آسان و برنامه‌ریزی‌شده (ساب) از جمله این اقدامات است.

نیکزادفر نظارت، ارزیابی فنی و گسترش زیرساخت‌های الکترونیکی (خانه مسافر و…)، اتصال به سامانه حواله الکترونیک (بهداد و نسیم) بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و برقراری شبکه MPLS و دریافت مجوزهای لازم از سازمان فناوری اطلاعات را از جمله اقدامات حوزه انفورماتیک دانست.