طراحی و تولید هواپیماهای 50 نفره ایرانی در دستور کار/ اغلب پروازهای اربعین به نجف خواهد بود

طراحی و تولید هواپیماهای 50 نفره ایرانی در دستور کار/ اغلب پروازهای اربعین به نجف خواهد بود

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در حال برنامه‌ریزی برای تولید هواپیمای ۵۰ نفره ایرانی با همکاری هسا و وزارتخانه‌های دفاع، راه و شهرسازی و صمت هستیم.

‌به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمد محمدی‌بخش امروز در نشست دست‌اندرکاران صنعت حمل و نقل هوایی که به مناسبت هفته دولت در محل سازمان هواپیمایی کشوری برگزار شد، اظهار داشت: ‌شهریور و مهر سال گذشته با دستور وزیر راه و شهرسازی برنامه تحولی در حوزه هوانوردی به دولت ارائه شد‌.

وی ادامه داد‌: صنعت هوانوردی دارای یک راهبرد 10 ساله است که شامل ‌یک برنامه یک ساله برای پایداری صنعت و سه برنامه سه ساله برای توسعه است.

* بخش اعظم از پروازهای اربعین به فرودگاه نجف خواهد بود‌

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره پروازهای اربعین بیان کرد: حدود 3 ماه است که از سوی متولیان صنعت حمل و نقل هوایی برنامه‌ریزی پروازهای اربعین صورت گرفته است.

محمدی‌بخش با اشاره به بروز برخی محدودیت‌‌ها در عراق، گفت: ‌بخش اعظم از پروازهای اربعین به فرودگاه نجف خواهد بود.

* در صنعت هوایی در یک جنگ تمام عیار با غربی‌ها هستیم‌

وی با بیان اینکه تعمیر هواپیمای کشورهایی‌ که دارای فناوری هستند را نیز در کشورمان انجام می‌دهیم، گفت: ‌

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به تحریم‌های صنعت حمل و نقل هوایی تاکید کرد: در یک جنگ تمام عیار با غربی‌ها هستیم، در این راستا از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم تا تحریم‌ها را بی‌اثر یا کم اثر کنیم که تا کنون در این مسیر موفق بوده‌ایم.

* تولید هواپیماهای 50 نفره داخلی در دستور کار

محمدی‌بخش با اشاره به اینکه ‌در دنیا فقط چند کشور در قالب کنسرسیوم تولید هواپیما را انجام می‌دهند، اظهار کرد: ایده و برنامه ساخت هواپیما از سال‌های قبل در کشور مدنظر بوده‌ و یک دستور و راهبرد است و قطعا استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور برای این کار احتیاج به همگرایی‌ دارد البته در این مسیر با وجود محدودیت‌های خاص کشورمان، از همه ظرفیت‌های داخلی استفاده خواهیم کرد، پلتفرم‌های مربوطه تهیه شده است و همچنین‌ نیاز کشور در آن مدنظر است.

وی اضافه کرد: در این راستا‌ سه پلتفرم 50، 72، 150 نفره برای طراحی هواپیما تهیه شده اما آنچه مد نظر است تولید این هواپیماها از 50 نفره با همکاری مجموعه هسا آغاز می‌شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه ضرورت دارد در حوزه‌های مختلف بازنگری لازم برای این کار انجام شود اضافه کرد: در این‌باره هماهنگی با وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، راه و شهرسازی و صمت انتظار داریم اشکالات و معایب برطرف شود.

محمدی‌بخش تصریح کرد: در آینده نه چندان دور خبرهای خوبی از تولید هواپیمای ایرانی اعلام می‌کنیم همچنین به طور همزمان ورود هواپیما‌ پیگیری می‌شود.