لغو ویزای گردشگری برای استفاده از فرصت برگزاری جام جهانی به میزبانی قطر ضروری است

تصویر پیدا نشد

لغو ویزای گردشگری برای استفاده از فرصت برگزاری جام جهانی به میزبانی قطر ضروری است
معاون گردشگری با اشاره به اینکه لغو ویزای گردشگری برای تماشاگران جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ به میزبانی قطر حائز اهمیت است، گفت: تحقق این مهم همواره مورد تأکید وزارت میراث فرهنگی بوده و پیشنهاد لغو ویزا توسط وزارت امور خارجه در حال بررسی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ جام جهانی فوتبال قطر در حالی قرار است از تاریخ 30 آبان تا 27 آذرماه سال 1401 در همسایگی ایران برگزار شود که پیش‌بینی شده است حدود 1/5 میلیون مسافر جهت تماشای این مسابقه وارد کشور قطر شود.

از آنجایی که مساحت این همسایه جنوبی ایران چیزی حدود 11600 کیلومتر مربع است و به نوعی مساحتی برابر با وسعت استان قم دارد و با توجه به کمبود زیرساخت‌های گردشگری برای این تعداد از گردشگر و نبود تفریحات جاذبه‌های متنوع و عدم برخورداری از تنوع آب و هوایی، قطعاً تماشاگران جام جهانی ترجیح می‌دهند مدتی را از اقامت دو هفته‌ای خود در قطر را به سفر به کشور اطراف اختصاص دهند.

بر همین اساس کشور ایران از حیث برخورداری از تنوع و جاذبه‌های ممتاز گردشگری و همچنین فاصله اندکی که با این کشور دارد، به نظر می‌رسد اقبال بیشتری را در جذب تماشاگران این رویداد نسبت به سایر کشورهای همسایه قطر، داشته باشد.

در این میان نکته درخور توجه این است که فاصله بین مسابقات تیم‌های مختلف در مرحله مقدماتی جام جهانی 5 روز است که هر تماشاگر در بهترین حالت سه روز برای سفر به ایران و بازدید از جاذبه های گردشگری فرصت دارد.

با توجه به زمان‌بر بودن فرآیند دریافت ویزا برای تماشاگران از یک سو و با در نظر گرفتن زمان محدود مسافران جام جهانی برای بازدید از مقاصد گردشگری ایران از سوی دیگر لازم است وزارت امور خارجه با لغو ویزا از مبدأ دوحه برای تماشاگرانی که دارای بلیت و به اصلاح فن‌آیدی هستند، در این زمینه اهتمام لازم را به عمل آورد.

در همین راستا علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور در حاشیه نشست خبری برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: به منظور لزوم بهره‌برداری از فرصت بی‌نظیر جام جهانی فوتبال در جهت توسعه گردشکری و ارزآوری، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال 99 ضمن تعریف پروژه‌ای تخت عنوان جهت 2022 (جذب هدفمند تماشاگران جام جهانی فوتبال قطر 2022) کارگروه ویژه‌ای را جهت ساماندهی و تسهیل ورود تماشاگران این رویداد در معاونت گردشگری ساماندهی کرده است.

وی ادامه داد: این کارگروه متشکل از 14 دستگاه و نهاد دولتی نظیر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت امور خارجه، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان هواپیمایی، وزارت نیرو، فدراسیون فوتبال، وزارت کشور و… است تا ضمن فراهم کردن بسترهای لازم، پشتیبانی‌های مقتضی را از بخش خصوصی برای تسهیل ورود تماشاگران جام جهانی به ایران به عمل آورد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه موضوع لغو ویزای گردشگری برای تماشاگران این رویداد حائز اهمیت است و مستلزم همکاری و هم‌افزایی بسیاری از دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌‌صلاح است، بیان کرد: تحقق این مهم همواره مورد تأکید وزارت میراث فرهنگی بوده و پیشنهاد لغو ویزا توسط وزارت امورخارجه در حال بررسی است که امیدواریم هرچه سریع‌تر نهایی شود.

گرچه از سال 99 وزارت میراث فرهنگی با اجماع تمامی دستگاه‌های مرتبط و با رویکرد ارائه مشوق‌های تسهیل‌گرانه سعی کرده از این فرصت بی‌بدیل استفاده حداکثری را به عمل بیاورید، اما تعلل و تأخیر در انجام اقدامات لازم قصه‌ای پرتکرار است که به نظر می‌رسد به یک رویه مألوف و همیشگی در عدم استفاده مطلوب و مناسب از بزنگاه‌های مهم و حیاتی برای صنعت گردشگری تبدیل شده است.

در سایه همین تعلل و غفلت در سال‌های گذشته، ایران همواره سهم گردشگری خود را سخاوتمندانه به بازارهای رقیب و رقبای قدری مانند ترکیه داده است.

نتیجه حاصل از ارزیابی‌های به عمل آمده از برگزاری سه جام جهانی گذشته حاکی از این است که هر تماشاگر به طول میانگین مبلغی بین 1800 تا 2000 دلار را در طول دو هفته ماندگاری خود در کشور میزبان هزینه خواهد کرد.

با یک حساب سرانگشتی و احتساب این مبلغ، به راحتی می‌توان فهمید که ورود هر تماشاگر فوتبال به ایران تا چه اندازه می‌تواند موجب تحرک و و رونق اقتصاد گردشگری و انتفاع تمامی اجزای فعال در صنعت گردشگری شود آن هم در زمانی که شیوع کرونا بسیاری از بنگاه‌های گردشگری را از نفس انداخته و نیاز به احیای دوباره آن امری حیاتی و ضروری است.

با این حساب به نظر می‌رسد اصرار بر عدم لغو ویزا در حالی که برای‌ صدور هر ویزا صرفاً مبلغی در حدود 100 دلار دریافت می‌شود، در مقابل مزایای فراوان اقتصادی که از رهگذر لغو ویزا در پرتو ورود گردشگران نصیب ایران می‌شود کاری خردمندانه و اقتصادی نیست و پیکر رنجور و زخم خورده گردشگری را در حالی که کشورهای رقیب نظیر ترکیه با تدوین آفرهای ویژه‌ای همچون لغو ویزای گردشگری و حتی رایگان کردن برخی از پروازها، سعی در جذب هرچه بیشتر تماشاگران جام جهانی با هدف ترغیب آنها برای سفر به کشور خود دارند، بیش از گذشته زخمی و داغدار خواهد کرد.