موزه ارتباطات پیوند دهنده گذشته پست به آینده آن است

تصویر پیدا نشد

ایرنا/ براساس سخنان رئیس موزه ملی ارتباطات، موزه ارتباطات پیوند دهنده گذشته پست به آینده آن است.

با حضور رمضانعلی سبحانی فر، معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ملی پست از حسن عمیدی، رئیس موزه ارتباطات بدلیل برتری این موزه در سال 1400 با اهدای مدال کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) و لوح تقدیر سیزدهمین دوره آئین انتخاب موزه برتر توسط احمد محیط طباطبایی، رئیس کمیته ملی موزه های ایران تقدیر شد.

حسن عمیدی، رئیس موزه ارتباطات دلیل برتری و کسب رتبه های برتر توسط موزه ارتباطات را عزم و اراده و همراهی همه جانبه مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت ملی پست در احیای نمادهای پستی و هویت این سازمان خدمت رسان با پیشینه قوی فرهنگی برشمرد.

وی رویکرد موزه ارتباطات را در ایام شیوع ویروس کرونا کمک به تقویت جایگاه موزه ها به عنوان نهادی فرهنگساز و نقش آفرین در معرفی تاریخ و فرهنگ کشور معرفی کرد و افزود: اقدامات موزه ارتباطات پیونددهنده تاریخ، هویت و گذشته پست به آینده آن است.

راه اندازی مراکز پست موزه مدرسه در استانهای مختلف، برگزاری جشنواره ونمایشگاه های تمبر واقلام فیلاتلیک به صورت مجازی، برگزاری جشنواره های کاریکاتور پست و کرونا، سوخته نگاری تصاویر قدیمی پستی، پست و رسانه، برگزاری تورهای مجازی موزه گردی و همکاری با سایر موزه های کشور در راستای برپایی بازدیدهای مجازی در راستای تحقق شعار «موزه ها زنده اند» انجام شد. وی افزود: همکاری با کمیته ملی یونسکو در برگزاری جشن جهانی نوروز 1400 و انتشار این تمبر، برگزاری گفتگوهای انتقال تجربه با موضوع یکصد سال ارتباطات، برگزاری نمایشگاه های مشترک تمبر با کشورها و … همه و همه دست به دست هم داد تا موزه ارتباطات طی دو سال متوالی در بین سایر موزه های بزرگ کشور موفق به کسب رتبه برتر شود.
فعالیت های موزه ارتباطات مورد توجه اتحادیه جهانی پست قرار گرفت

رمضانعلی سبحانی فر، معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ملی پست هم در این مراسم با اشاره به اقدامات ارزشمند موزه ملی ارتباطات در ایام شیوع ویروس کرونا و تلاش در احیای نمادهای پستی و زنده نگهداشتن فرهنگ وتاریخ پست کشور گفت: شرکت ملی پست علیرغم افزایش فعالیتها و فشار کاری مربوط به این دوران از اقدامات فرهنگی غافل نشد.

وی با بیان اینکه پست از دیرباز در زمینه خدمت رسانی در ایران جایگاه ویژه ای داشته، افزود: موزه ارتباطات در جهت احیای این جایگاه تلاشهای زیادی کرده است، تلاشهایی که منجر به برتری این موزه شد.

فعالیت های موزه ارتباطات ایران درجهان رسانه ای شد و مورد توجه سایر کشورها و مجامع بین المللی از جمله شورای راهبری موزه ها و اتحادیه جهانی پست نیز قرارگرفت.
موزه ملی ارتباطات بستر موزه گردی مجازی را در کرونا فراهم کرد

سیداحمد محیط طباطبایی، رئیس کمیته ملی موزه های ایران نیز با اشاره به ابتکار عمل موزه ارتباطات در تحقق شعار «موزه ها زنده اند» گفت: بدنبال همه گیری ویروس کرونا در کشور و اهمیت حضور حداقلی مردم در خارج از خانه و تعطیلی موزه ها و اماکن تاریخی از اسفند سال 98 به بعد این موزه با فراهم کردن مجموعه ای از شرایط، امکان بازدید غیرحضوری علاقمندان و دوستداران فرهنگ و تاریخ کشور را فراهم آورد.

تعامل سازنده موزه ملی ارتباطات موجب شد همزمان با روز جهانی موزه ها در سال گذشته امکان ایجاد ارتباط جهانی با موزه های ایران فراهم و پس از آن نیز این حرکت تسری و امکان موزه گردی مجازی با همکاری این موزه برای سایر موزه های کشور فراهم شد.

رئیس کمیته ملی موزه های ایران افزود: کمیته ملی موزه های ایران(ایکوم) امسال نیز همزمان با روز جهانی موزه ها و در آیین اختتامیه سیزدهمین دوره موزه برتر، براساس رای هیئت داوران در بخش موزه های دولتی بزرگ با شاخص تلاش برای بقا، جایزه اول را به موزه ارتباطات ایران اعطا کرد.

رئیس ایکوم اضافه کرد: موزه ملی ارتباطات در شاخص خلاقیت و نوآوری موفق به کسب رتبه دوم و همچنین در بخش سوم به دلیل تلاش در توسعه فعالیت موزه ها در فضای مجازی و کمک به تجهیز آنها شایسته تقدیر شد.
چاپ تمبر اختصاصی میراث فرهنگی جهانی

علیرضا زرگوش، عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست در این مراسم با اشاره به نقش آفرینی مزوه ارتباطات در زنده نگهداشتن هویت و تاریخ کشور، خواستار همکاری کمیته ملی موزه های ایران و میراث فرهنگی کشور در چاپ تمبر اختصاصی آثار ملی و جهانی ثبت شده کشور و نگهداری آن در موزه ارتباطات شد.

فریبا مرادی، دیگر عضو هیئت مدیره این شرکت با اشاره به اقدامات ارزشمند دفتر ارتباطات و اماکن تاریخی شرکت ملی پست در احیای موزه ارتباطات کشور گفت: ظرفیتهای زیادی در موزه ارتباطات ایران وجود داشت که در یکسال اخیر شناسایی و اقدامات ارزشمندی در راستای احیای هویت پست صورت گرفت.
موزه ارتباطات پیوند دهنده گذشته پست به آینده آن است