مونسان توسعه دیپلماسی گردشگری اولویت وزارت میراث فرهنگی

تصویر پیدا نشد

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: توسعه دیپلماسی گردشگری جزو اولویت‌ها و برنامه‌های محوری این مجموعه با هدف گسترش روابط با کشور‌های همسایه است.

دیدارنیوز ـ علی اصغر مونسان روز سه شنبه در گفتگو با ایرنا به بازدیدش از منطقه کلیبر و پل‌های تاریخی خداآفرین اشاره کرد و افزود: مرمت و ثبت جهانی مشترک پل‌های تاریخی خداآفرین با جمهوری آذربایجان مورد تاکید بوده و این موضوع در دستور کار وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه شهرستان خداآفرین به لحاظ قرارگیری در منطقه آزاد ارس و همجواری با کشور دوست و همسایه جمهوری آذربایجان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اظهار کرد: خداآفرین سفیر فرهنگی، تاریخی و دیپلماسی گردشگری منطقه شمال غرب کشور محسوب می‌شود که باید در راستای ارتقای سطح زیرساخت‌های آن اقدامات ویژه‌ای انجام شود.

مونسان ادامه داد: پل‌های تاریخی خداآفرین به لحاظ قدمت و موقعیت ویژه بین کشور ایران و جمهوری آذربایجان باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

وی با ابراز تاسف از اینکه پل‌های تاریخی خداآفرین طی سال‌ها دچار آسیب‌های جدی شده است، یادآور شد: مرمت و اصلاح این آثار ارزشمند تاریخی اضطراری بوده و باید اولویت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی باشد.

مونسان با اشاره به اینکه مرمت و ثبت جهانی پل‌های تاریخی خداآفرین به صورت مشترک با جمهوری آذربایجان، توسط این وزارت پیگیری خواهد شد، گفت: با توجه به اینکه این پل‌های تاریخی با جمهوری آذربایجان مشترک است، لذا رایزنی با همتای آذربایجانی را در دستور کار قرار خواهیم داد تا علاوه بر اقدام به مرمت و ثبت جهانی مشترک، دیپلماسی گردشگری دو کشور را توسعه دهیم.

پل‌های خداآفرین به تعداد ۲ فقره و با فاصله ۸۰۰ متر از یکدیگر در نقطه باریک رودخانه ارس ساخته شده اند؛ این ۲ پل از نظر مهندسی و معماری با یکدیگر تفاوت دارند؛ یکی از آن‌ها با سنگ سفید ساخته شده و ۱۱ دهانه دارد، بلندیش ۱۲ متر و طول آن ۱۳۰ متر است.

پل دیگر با آجر پخته ساخته شده است که ۲۰۰ متر طول، ۵/۴ متر عرض و ۱۵ دهانه دارد و اندازه آجر‌ها و معماری این پل، تاریخ احداث آن را به سده ۱۳ شمسی مربوط می‌کند.

مونسان روز‌های یکشنبه و دوشنبه این هفته برای افتتاح چند طرح در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین بازدید از طرح‌های عمرانی این حوزه به آذربایجان شرقی سفر کرده بود.