پل معلق؛ جاذبه گردشگری مشگین شهر

پل معلق؛ جاذبه گردشگری مشگین شهر

مشگین شهر در کنار کوه سبلان جلوه ای خاص دارد و همه ساله پذیرای گردشگران بسیاری است. پل معلق از جاذبه های جدیدی است که باید برای یک بار هم شده آن را ببینید.

گروه ایرنا زندگی – در روزهای تعطیل برای گذراندن لحظات ناب و استفاده مفید از تعطیلات مردم شهری و یا گردشگران از اقصی نقاط کشور شروع به بازدید است مکان های تفریحی و دیدنی می کند که بازدید از زیبایی های شهر اردبیل مستثنی از این امر نیست. مشکین شهر با برخورداری از طبیعت بکر و آب و هوای دلچسب و خنک یکی از شهرستان های به نام استان اردبیل است که در دامنه کوه سرفراز سبلان واقع است. گردشگران زیادی همه ساله به خاطر وجود گردشگاه های تاریخی و طبیعی و همچنین آبدرمانی ها به این منطقه راهی می شود تا هم سفری لذت بخش را تجربه کنند و هم جاذبه های این شهر را بهتر بشناسند. یکی از جذابیت های این شهر به نام پل معلق مشکین شهر است که در ادامه بخش گردشگری نمناک با آن آشنا می شوید.

پل معلق مشکین شهر با 2 متر عرض و 365 متر طول که در ارتفاع 80 متری رودخانه خیاوچایی و بر بلندای پارک جنگلی مشکین شهر ساخته شده است به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه شناخته شده است.

دانش ساخت این پل بومی است و توسط کارشناسان و مهندسان داخلی منطقه به اجرا در آمده است. ایده ساخت این پل توسط مهندس گنجعلی بیگ مطرح شده است و او با الهام از پل کاپیلانوی ونکوور کانادا اقدام به طراحی این پل کرد و چنین شاهکاری را به وجود آورد. ساخت این پل هزینه ای بالغ بر 400 میلیارد ریال در برداشته است و در زمینی به مساحت 130 هکتار احداث شده است. مدت ساخت این پل 9 ماه به طول انجامیده است.

پل معلق؛ جاذبه گردشگری مشگین شهر

مجموعه گردشگری خیاو تا گیردولی

پل معلق مشگین شهر در بخشی از یک مجموعه گردشگری به نام منطقه نمونه گردشگری خیاو تاگیردولی که با نام نور سبلان نیز شناخته می شود، قرار دارد. این مجموعه بزرگترین پروژه و منطقه نمونه گردشگری استان اردبیل به شمار می رود که شامل سوئیت های اقامتی ، رستوران گردان ، تالارهای پذیرایی ، ورزش های هوایی و سایت بالن سواری ، شهربازی و بازارچه های صنایع دستی و سایر امکانات متنوع تفریحی می باشد.

انتقال هیجان توام با امنیت

حس و هیجانی که این پل با دید فرودست پارک جنگلی و فرادست قله سبلان و همچنین با جابجایی افقی دو متر به گردشگران منتقل می کند با هیجانی که ترن هوایی دارد برابری می کند و این نکته را نیز باید یادآور شویم که از لحاظ امنیت استانداردهای جهانی در ساخت این پل تطبیق شده است به صورتی که در ایام تعطیلات بیش از 3000 نفر از روی آن می گذرند. از کامپوزیت طرح چوب که مقاومت بالایی در برابر ضربه ، رطوبت ، حریق و فشار صاعقه دارد و مواد پلیمری، سنسورهای کنترل حرکتی، بادسنج و دمپر های خنثی کننده رزونانس در ساخت پروژه پل معلق مشکین شهر به کار برده شده است.

پل معلق؛ جاذبه گردشگری مشگین شهر

عبور از روی شیشه اوج هیجان

اگر بر روی پل معلق مشگین شهر با ارتفاع 80 متری قدم بزنید و به این سازه اعتماد کنید می توانید در میان دره ای سرسبز قرار گیرید که رودخانه ای در میان آن جریان دارد. با قدم زدن بر روی پل از میان درزهای باریکی که زیر پای تان قرار دارد می توانید سرسبزی دره را ببینید؛ اوج هیجان عبور از روی پل قسمت شیشه ای آن است. شما با عبور از این قسمت می توانید هیجانی وصف ناشدنی را تجربه کنید و از منظره زیر پایتان لذت ببرید.

رودخانه خیاوچای

پل معلق مشگین شهر بر فراز رودخانه خیاوچای قرار گرفته که از سرشاخه های مهم رودخانه قره سو است. این رودخانه از ارتفاعات هزار میخ، آیی قاری، دلی آلی، جنوار داغی سرچشمه می گیرد و پس از طی کردن دره موئیل به قره سو می پیوندد. رودخانه خیاوچای مهم ترین زیستگاه ماهی قزل آلای خال قرمز در استان اردبیل است.

پل معلق؛ جاذبه گردشگری مشگین شهر

زیپ لاین پل معلق مشگین شهر

اگر می خواهید هیجانی بیشتر از قرار گرفتن بر روی پل را تجربه کنید کنار پل معلق ، امکان تفریحی هیجان انگیز به نام زیپ لاین فراهم شده است . زیپ لاین که یک سرگرمی سرشار از هیجان است طرفداران بسیاری در میان جوانان دارد. در این تفریح افراد برای رفتن از یک کوه یا تپه بزرگ به قسمتی دیگر، از یک کابل آویزان می شوند و از روی دره ای عمیق می گذرند.