گردشگری بخشی مهم از سند تحول ایران است

تصویر پیدا نشد

معاون گردشگری کشور در نشست با دبیر کل سازمان جهانی گردشگری موضوع اهمیت صنعت گردشگری در سند تحول دولت جمهوری اسلامی ایران را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اسناد بالا‌دستی کشور مطرح کرد.
گردشگری بخشی مهم از سند تحول ایران استبه‌گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط‌عمومی وزارت میراث‌فرهنگی، آقای علی‌اصغر شالبافیان در حاشیه بیست و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) که از تاریخ ۹ تا ۱۲ آذر با موضوع «نوآوری، تحصیل، توسعه روستایی برای ساخت آینده بهتر» در کشور اسپانیا برگزار می‌شود، با زورآب پولولیکاشویلی، دبیر‌کل سازمان جهانی گردشگری و نیز آقای حسن قشقاوی سفیر ایران در اسپانیا دیدار داشت.

در این نشست موضوع اهمیت صنعت گردشگری در برنامه سند تحول دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از دستاورد‌های مهم مطرح و تأثیرات مثبت آن تشریح شد.

همچنین روند برگزاری کنفرانس بین‌المللی گردشگری روستایی نیز که به دلیل همه گیری جهانی کرونا به تعویق افتاده بود، مورد بررسی مجدد قرار‌گرفت و مطرح شد رویداد مذکور که قرار است در استان‌های کرمانشاه و کردستان برگزار شود؛ با تغییر عنوان میزبانی با محتوای گردشگری شهری در شهر تهران و با همکاری مجموعه نوسازی عباس‌آباد شهرداری تهران انجام شود.

علاوه بر این با توجه به ورود ایران به نو‌سده در سال ۱۴۰۱ و نظر به اینکه این رویداد تنها در ایران و افغانستان رخ می‌دهد، از این رو معاون گردشگری کشور خواستار حمایت معنوی سازمان جهانی گردشگری شد.

در این نشست زورآب پولولیکاشویلی، دبیر‌کل سازمان جهانی گردشگری نیز با تأکید بر روابط حسنه این سازمان و جمهوری اسلامی ایران خواستار حمایت کشورمان از دبیرکلی ایشان برای دوره ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ شد. این در حالی است که حمایت مذکور فقط از طریق کشور‌های عضو شورای اجرایی امکان‌پذیر خواهد بود.

او همچنین از ایده نو‌سده در زمان برگزاری نوروز که در کشور‌های منطقه جشن گرفته می‌شود؛ حمایت کرد.

پولولیکاشویلی خواستار نهایی شدن تأسیس مرکز صنایع‌دستی و گردشگری شد و همچنین موضوع آغاز فرایند همکاری بصورت مرحله‌ای و با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و … را مطرح کرد.