گشت و گذاری در ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان

تصویر پیدا نشد

همانطور که از هر نقطه تهران می‌توان برج میلاد را دید و آن را پیدا کرد، از ارتفاعات برج میلاد هم تمام شهر پیداست؛ البته اگر از سرب های رقصان در هوا و ریزگرد ها خبری نباشد. با آغاز ماه رمضان، ساعات بازدید از برج میلاد هم تغییر کرده است و این مجموعه فرهنگی-گردشگری-تفریحی بزرگ، از ساعت 17 تا 1 بامداد میزبان شهروندان است. هزینه بازدید از برج میلاد در ماه رمضان با تخفیف 50 درصدی همراه است.

گروه ایرنا زندگی – دو دهه از احداث سازه بلندبالای برج میلاد در تپه کوی نصر می‌گذرد. این روزها برج میلاد هم در کنار برج آزادی، به نمادی برای شهر تهران تبدیل شده است. ششمین برج بلند مخابراتی دنیا، از فضای بازی و تفریح و سرگرمی و فعالیت‌های فرهنگی و هنری هم چیزی کم ندارد. امکانات مختلف این برج را می‌توان به چند دسته مراکز تفریحی و گردشگری، رستوران‌ها، مرکز نمایشگاهی و مرکز همایش‌ها تقسیم کرد. در این گزارش، امکانات تفریحی و گردشگری مجموعه برج میلاد را که از پر طرفدارترین بخش‌های این مجموعه است، مرور می‌کنیم.

گشت و گذاری در ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان

برنامه‌های ویژه برج میلاد در ماه رمضان

برنامه‌های شب‌های رمضان در برج میلاد با اذان مغرب و برپایی سفره افطاری ساده آغاز می‌شود. اجرای برنامه «منم بچه مسلمان» شبکه قرآن و معارف سیما با حضور حجت الاسلام مقدسیان برای کودکان است که در محوطه برج میلاد برگزار می‌شود. اجرا، ضبط و پخش زنده برنامه «ماه بهشت» در سالن همایش‌ها از ساعت 21 الی 22 انجام می‌شود و قاریان ممتاز نوجوان و قاریان بین المللی در این برنامه حضور دارند. حضور مردم در این برنامه آزاد است و به صورت زنده از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود.

گشت و گذاری در ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان

برنامه‌های شبانگاهی برای خانواده‌ها

از ساعت 22 تا 24 برنامه و تفریحات شبانگاهی در برج میلاد آغاز می‌شود. اجرای گروه «مل مل» برای کودکان، میز تخصصی تربیت کودک با حضور روانشناس، برگزاری مسابقات و دورهمی‌های بازی محور، معرفی کمپین «رویای همبازی تو بساز»  با هدف  اهدای اسباب بازی به کودکان محروم ایران از جمله این برنامه‌ها است. امسال در برنامه‌های ماه رمضان برج میلاد می‌توانید سراغی از نمایشگاه اسباب‌بازی و … غرفه‌های مرتبط با آن را ببینید. پخش برنامه شبانه شبکه رادیویی جوان از برج میلاد بصورت زنده با حضور مردم، برنامه پایانی برج میلاد در شب های ماه مبارک رمضان است.

گشت و گذاری در ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان

شهرداری در گذر تاریخ

بازدید از موزه شهرداری که در ارتفاع 261 متری از سطح زمین و در داخل برج میلاد قرار گرفته، فرصت خوبی برای نگاه کردن به تهران است که پیش پایتان گسترده شده. البته این موزه دیدنی‌هایی مخصوص به خود هم دارد؛ از هدایای شهرداری‌های تهران در دوره‌های مختلف، دستخط‌هایی از مقامات کشوری و دولتی ایران در 200 سال اخیر گرفته تا کلیدهای افتخاری‌ای که از شهرهای مختلف دنیا نصیب شهرداران تهران شده است. یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های این موزه کلکسیون کره‌های جغرافیایی است که از کلکسیون اختصاصی «ژرژ پمپیدو» خریداری شده است. در این مجموعه، کره‌های جغرافیایی متعلق به قرن 17 تا 20 وجود دارد. نام خلیج فارس در تمام این کره‌های جغرافیایی به چشم می‌آید.

گشت و گذاری در ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان

دورهمی با مشاهیر

موزه مشاهیر با مجسمه‌هایی از مشاهیر ایران به استقبال بازدیدکنندگان می‌رود. این مجسمه‌ها که در اندازه‌های واقعی طراحی و ساخته شده‌اند، فرصت عکاسی با هنرمند و چهره سرشناس مورد علاقه‌تان را به شما می‌دهد. دکتر علیرضا خاقانی، سازنده این مجسمه‌های سیلیکونی است. او این مجسمه‌ها را با الهام از موزه مشاهیر کشور هلند ساخته. در موزه مشاهیر برج میلاد می‌توانید تندیس‌هایی از بازیگران، هنرمندان، شعرای کهن، نویسندگان معاصر، سیاست‌مداران نام‌آشنا، و چهره‌های اثرگذار در تاریخ و علم و ادب کشور را ببینید؛ از سیمین دانشور گرفته تا زکریای رازی و ستارخان و … .

گشت و گذاری در ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان

استراحت در ارتفاع 280 متری

دمی استراحت و خستگی در کردن و تماشای نمای 360 درجه‌ای از شهر تهران، همان چیزی است که در سکوی دید باز نصیب مراجعان برج میلاد می‌شود. این طبقه که 280 متر از سطح زمین ارتفاع دارد، با مبل‌های راحتی، تریا و کافه، و امکانات لازم برای استراحتی کوتاه به استقبالتان می‌آید. دوربین‌هایی در گوشه و کنار این بخش از برج میلاد نصب شده که به کمک آن می‌توانید دید واضح‌تری از شهر تهران داشته باشید. ماکت‌هایی از برج‌های مخابراتی بلند دنیا، میل‌های معروف ایران و سازه‌های دیگر در این بخش به چشم می‌خورند که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

گشت و گذاری در ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان

گنبد آسمان اینجاست

گنبد آسمان آخرین طبقه از برج میلاد است که عموم بازدیدکنندگان امکان حضور در آن را دارند؛ جایی در ارتفاع 301 متری زمین. اغلب بازدیدکنندگان از برج میلاد، گنبد آسمان را دیدنی‌ترین بخش این مجموعه می‌دانند. سقف 13 متری این گنبد و سازه زیبای آن، استفاده از آثار هنری مختلف در این بخش و البته نماد مخصوص به کار رفته در گنبد آسمان به جذابیت‌های این طبقه اضافه کرده است. دیواره‌های شیشه‌ای از گنبد، اثری هنری را در خود جا داده‌اند که با استفاده از عناصر چهارگانه طبیعت، روایت‌گر تمدن و تاریخ فرهنگ در ایران است. همچنین مجسمه‌هایی از نمادهای به کار رفته در فرهنگ ایران در این بخش به چشم می‌خورد. درست بالای این گنبد، سازه دکل مخابراتی آغاز می‌شود.

گشت و گذاری در ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان

سرزمین ایده آل کودکان

«کاربازیا» سرزمین ایده‌آلی برای بازی کودکان از سن 3 تا 13 سال است؛ فضایی در طبقه زیر همکف برج میلاد که در غرفه‌های مختلف آن، کودکان مشاغل مختلف را می‌شناسند و می‌توانند آن را تجربه کنند. خلبان، آتش‌نشان، پزشک، آشپز، و … انواع مشاغلی است که ابزار و امکانات مورد نیاز کودکان در آن به چشم می‌خورد. همچنین فضای بازی‌ای برای کودکان 3 تا 6 سال به همراه زمین شن بازی هم در کاربازی طراحی شده است.

گشت و گذاری در ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان

این بخش از مجموعه برج میلاد هر روز از ساعت 10 تا ساعت 21 میزبان کودکان است. بلیط بخش‌های مختلف این مجموعه را می‌توانید از سایت‌های فروش کارت تخفیف هم تهیه کنید. اگر گذرتان به برج میلاد افتاده باشد حتما چشمتان به شهربازی این مجموعه هم افتاده؛ فضایی برای تجربه هیجان و تفریح و سرگرمی برای بزرگسالان که از چرخ و فلک گرفته تا دیگر بازی‌ها را می‌توان در آن دید.

گشت و گذاری در ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان

سینما گیم 6 بعدی برج میلاد، با استفاده از تکنولوژی روز تجربه منحصربهفردی از تماشای فیلم را در اختیارتان می‌گذارد. صدا، تصویر، بو، حرکت، جریان هوا، از جمله ابعادی است که برای نمایش فیلم‌ها از آن استفاده می‌شود. علاقه‌مندان به بولینگ و همچنین اسکواش، می‌دانند که زمین‌های بازی برج میلاد امکانات مناسبی در اختیارشان می‌گذارد و با رزرو آن می‌توانند از آموزش یا سانس‌های تفریحی آن بهره‌مند شوند.