۵ جای دیدنی رشت که شهر گردی‌تون رو کامل می‌کنه

تصویر پیدا نشد
رشت؛ شهری هست که در شما انگیزه‌های درونی «لذت جویی» و «تجربی» رو برانگیخته می‌کنه. شهری که می‌طلبه در کوچه‌ها و پس کوچه‌هاش گم بشی و توی خیابون‌هاش پرسه بزنی. یکی از جاذبه‌های حسی این شهر بارونه و رشت به بارون‌های نقره‌ای، ریز و یکریزش شهرت داره.

سلام نو – سرویس گردشگری: اقلیم توی این شهر مثل هر شهر و دیار دیگه‌ای اثرش رو روی ساختمون‌ها و فضاهای شهری گذاشته، از این رو چه سفری با مقصد مشخص به این شهر داشته باشید چه سفری بدون مقصد مشخص حسابی از تجربه حضور در رشت و گشت و گذار در فضاهای مختلف اون کیف می‌کنید و سرشار می‌شید.
در شهر رشت پیاده باشید یا سواره فرقی نمی‌کنه چرا که می‌تونید با تمام وجود زیبایی‌ها و عناصر محیطی این شهر رو ببینید، بشنوید، ببویید و احساس کنید. خیابون‌های رشت سرزنده، پر جنب و جوش و امن هستن و دسترسی محلی در اون‌ها به راحتی صورت می‌گیره. با بودن در بیرون و محله‌ها شاهد تعداد زیاد مردم در فضاهای این شهر و تعاملات اجتماعی بینشون می‌شید.

با رفتن به رشت ۵ فضا وجود داره که بهتره دیدنشون رو از دست ندید، میشه در هر کدوم از این فضاها ساعت‌ها وقت گذروند و تجربه‌ی حاصل از این وقت گذرونی رو جرعه جرعه نوشید.

۱- غروب‌های میدان شهرداری

میدان شهرداری رشت بیش از ۸۰ سال از احداثش می‌گذره و در سال ۱۳۵۶ به ثبت ملی رسیده، این میدان که در مرکز رشت قرار گرفته دسترسی خوبی از خیابان‌های شریعتی، علم الهدی و امام داره و مهم‌ترین و دیدنی‌ترین بناهای تاریخی رشت مثل ساختمان اداره پست، کتابخانه ملی ایران، هتل ایران و کاخ شهرداری با قرارگیری در اطراف میدان شهرداری انگار این جاذبه گردشگری رو در آغوش گرفتن و همین امر سبب شده تا اتمسفر عجیب و دلنشینی از دهه‌های گذشته بر فضای پیرامونی میدان حاکم بشه.

میشه از فروشنده‌های باحال یکی از دکه‌هایی که در میدان چایی می‌فروشن، چایی آلبالویی گرفت و روی نیمکت‌های سنگی و چوبی حوالی میدون نشست و پرواز پرنده‌ها رو تماشا کرد یا این که سوژه عکاسی مجسمه‌ای بی‌نظیر شد و به همین بهونه رشته خشکاری دست گرفت و لحظه‌ای غرق خوشمزگی این خوردنی ساده شد و لبخند زد. غروب‌های میدان شهرداری تو رو دعوت می‌کنه تا دست خودت یا یارت رو بگیری و با دل خوشی روی سنگ فرش‌های اون قدم بزنی و آواهای گوش نوازی رو بشنوی، بعد هم که حسابی کیفور شدی بری از دکه‌ای دیگه هر نوع کبابی که دلت می‌خواد بگیری و نوش جان کنی.

۵ جای دیدنی رشت که شهر گردی‌تون رو کامل می‌کنه

۲- بازار رشت، مکانی پر از الوان و آواز

بازار رشت بافتی تاریخی داره و ۱۴ کاروانسرای جذاب رو که به دوران قاجار و اوایل پهلوی برمی‌گردن به خودش متصل کرده. این بازار فعالیت خودش رو از ساعت ۸ صبح شروع می‌کنه و تا ساعت ۱۰ شب پویا و پر سر و صدا به قوت خودش باقیه. خیلی‌ها معتقدن اگر به رشت پر ماجرا و زیبا سفر کنید و از بازار سنتی اون دیدن نکنید، رشت‌گردی‌تون کامل نمی‌شه. این بازار مملو از رنگ و آوازهای شنیدنیه، توی اون می‌تونید صنایع دستی و انواع خوراکی‌های تازه و محلی رو تهیه کنید و کلی وقت با کیفیت بگذرونید.

برای رسیدن به بازار سنتی رشت می‌تونید به میدان شهرداری برید و بعد وارد خیابان امام خمینی بشید و از این طریق بدون واسطه با فرهنگ و مردم شگفت‌انگیز این منطقه بیشتر آشنا بشید. بازار بزرگ رشت متنوع و جذابه و در اون هر کاسبی به سبک و سیاق خودش آوازی سر می‌ده و به نحوی محصولش رو معرفی می‌کنه تا مشتری و خریدار جذب کنه و اجناسش رو به فروش برسونه. این بازار بخش‌های متفاوتی مثل طاقی بزرگ، طاقی کوچک، طاقی سعادت، کاروانسرای محتشم، کاروانسرای چینی چیان و ملک داره که هر کدوم از اون‌ها راسته فروش یک کالای مشخص هستن.

۵ جای دیدنی رشت که شهر گردی‌تون رو کامل می‌کنه

۳- خانه میرزا کوچک خان

خانه میرزا کوچک خان جنگلی فاصله‌ای ۱۰ دقیقه‌ای با میدان شهرداری رشت داره و می‌تونید خیابان سعدی و بعد خیابان استاد سرا رو به صورت پیاده طی کنید تا وارد خونه‌ای بشید که از قدمتی ۲۰۰ ساله داره و به لحاظ تاریخی و سیاسی ارزش زیادی رو شامل می‌شه. بازدید از این خونه شما رو نه تنها با نهضت جنگل آشنا می‌کنه، بلکه سبب می‌شه در معماری اصیل گیلانی قدم بزنید و سبک معماری اون دوران رو به خوبی ببینید. خانه میرزا کوچک خان یه بنای خاص و تاریخیه که در حال حاضر به موزه تبدیل شده و با رفتن به هر طبقه، اتاق و سالن اون می‌شه از نزدیک یک یک سندها و وسیله‌های جنبش جنگل رو از نظر بگذرونید و از اصیل بودن فضایی که درش خودتون رو قرار دادید حسابی کیف کنید.

برای گشت و گرد در دل این خونه‌ی تاریخی که حدود ۳۰۰ متر مربع مساحت داره، با توجه به کنجکاو بودن خودتون ۱ تا ۲ ساعت زمان در نظر بگیرید. مبلغ بلیط چندان قابل توجه نیست و عموما می‌تونید در بازه‌های ۸:۳۰ تا ۱۳ و ۱۵ تا ۲۱ به سهل‌ترین حالت ممکن از خانه میرزا کوچک خان دیدن کنید و قطعا حس عجیبی داره که از ضلع شمالی میدان شهرداری به محله‌ای بیایید که افراد مشهوری مثل ابتهاج و نامجو در اون زندگی کردن. بازدید از این خونه در هر فصلی می‌تونه جذاب و شعف انگیز باشه، از این رو از پیشنهاد می‌کنیم حتما زمانی رو برای بودن در حیاط این خونه و تماشای بنا در برنامه‌تون بگذارید.

۵ جای دیدنی رشت که شهر گردی‌تون رو کامل می‌کنه

۴- آرامگاه دکتر حشمت

بعد از بازدید خانه میرزا کوچک خان حسابی با تاریخ و روند نهضت جنگل آشنا شدید و زمان مناسبیه تا به آرامگاه دومین فرد تأثیرگذار در این نهضت برید. ابراهیم حشمت که ملقب به سردار حشمت بوده به عنوان یکی از سران نهضت جنگل فعالیت می‌کرده و در شرق گیلان کارهای مهمی مثل تاسیس مدارس و احداث راه سیاهکل و لاهیجان انجام داده. آرامگاه دکتر حشمت در یکی از محله‌های قدیمی شهر رشت به نام چله خانه قرار داره و برای رسیدن به اون نیازه تا حدود ۱۱ دقیقه‌ای رو از خانه میرزا رانندگی کنید.

۵ جای دیدنی رشت که شهر گردی‌تون رو کامل می‌کنه

۵- باغ محتشم

باغ محتشم یا پارک شهر رشت از جمله فضاهای بی‌نظیر شهری هست که در دوران قاجار، حدود ۱۱۴ سال پیش احداث شده. این تفرجگاه زیبا و بزرگ در بخش جنوبی رشت و خیابان حافظ قرار داره و در دل خودش یک عمارت کلاه فرنگی با ویژگی‌ها منحصر به فرد و دیدنی جا داده، عمارتی تابستانی با تزئیناتی زیبا و با شکوه. با رفتن به باغ محتشم و قدم زدن زیر سایه‌ی درختان قدیمی اون به قطعه «باغ محتشم» با صدای خواننده بی بدیل گیلکی آقای ناصر وحدتی گوش بدید و حظ ببرید از دوره کردن خاطراتی که در رشت برای خودتون ساختید.

۵ جای دیدنی رشت که شهر گردی‌تون رو کامل می‌کنه