ایرتاکسی در فرودگاه بیرجند راه‌اندازی می‌شود

ایرتاکسی در فرودگاه بیرجند راه‌اندازی می‌شود

مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت یک آموزشگاه خلبانی در فرودگاه بیرجند گفت: بخش خصوصی برای راه‌اندازی ایرتاکسی در بیرجند برنامه‌ریزی کرده است.

هادی سلامی، مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی به توسعه هوانوردی عمومی در فرودگاه بیرجند اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با حمایت اداره کل، بخش خصوصی یک مدرسه خلبانی فوق سبک در فرودگاه بیرجند راه اندازی کرده است و در حال حاضر پروازهای آموزشی در این فرودگاه برقرار است.

سلامی با اشاره به برنامه ریزی برای برقراری پروازهای ایرتاکسی در فرودگاه بیرجند افزود: این آموزشگاه به دنبال گسترش کسب‌وکار خود است و به این سمت می رود که با خرید هواپیما، در نقش ایرتاکسی نیز فعالیت کند.

وی ادامه داد: پیش‌نیاز توسعه هوانوردی عمومی، آموزش خلبانی سبک و فوق سبک است. بنابراین ما از این حوزه حمایت کردیم تا بتوانیم به سمت راه‌اندازی ایرتاکسی نیز حرکت کنیم.

مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی با اشاره به تفاهم‌نامه منعقد شده میان وزارت راه و شهرسازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تسهیل هوانوردی عمومی در کشور و ارائه تخفیف به این حوزه گفت: هوانوردی عمومی در فرودگاه بیرجند از تخفیف برخوردار است و همان دستورالعملی که از ستاد و بخش بازرگانی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در مورد تخفیف هزینه خدمات فرودگاهی برای هوانوردی عمومی ابلاغ شده، در فرودگاه بیرجند رعایت می شود.

هوانوردی عمومی (General Aviation) به فعالیت هوانوردی غیرنظامی اطلاق می‌شود که در حوزه پروازهای برنامه‌ریزی شده تجاری فعالیت نمی‌کند. این حوزه شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های هوانوردی مانند پروازهای تفریحی، آموزش هوانوردی و ایرتاکسی می‌شود.

طبق تفاهم‌نامه امضا شده میان وزارت راه و شهرسازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تسهیلاتی از جمله تامین هواپیماهای سبک و فوق سبک، تاسیس دفتر هوانوردی عمومی در سازمان هواپیمایی کشوری، تسهیل دریافت مجوزهای لازم و ارائه تخفیف در خدمات ناوبری هوایی و فرودگاهی به هواگردهای عمومی پیش‌بینی شده است.