ابداع نخستین موتور هواپیمایی که با سوخت جت کار می‌کند

ابداع نخستین موتور هواپیمایی که با سوخت جت کار می‌کند

محققان چینی ادعا می‌کنند نخستین موتور موج انفجاری مافوق صوت را ابداع کرده اند که با سوخت معمولی جت پرواز می‌کند و می‌تواند سرعت یک هواپیما را به ۹ ماخ یا ۹ برابر سرعت صوت برساند.

به گزارش بازار، موتورهای انفجاری مورب در تونل شوک مافوق صوت JF-۱۲ پکن روی زمین چند بار به طور موفق آزمایش شده است. به نوشته نشریه ساوث چاینا مورنینگ پست البته هیچ یک از نتایج آزمایش موتورهای انفجاری که با سوخت کروزن انجام شده، تاکنون منتشر نشده است.

محققان اطلاعات فنی مربوط به یک موتور کروزن سوز را در گزارشی در Journal of Experiments in Fluid Mechanics منتشر کرده اند که به دست محققان دیگری بررسی شده است. این آزمایش ها در اوایل امسال میلادی انجام شده است.

محققان موتوری را آزمایش کردند که با ایجاد انفجار نیروی پیشرانش به وجود می‌آورد. این تحقیق به رهبری لیو یونفنگ مهندس ارشد انستیتو مکانیک آکادمی علوم چین انجام شده است.
موتور انفجاری در مقایسه با دیگر موتورهای هواپیماهای مافوق صوت می‌تواند به طور ایمن‌تر و با قدرت بیشتری عمل کند.

انفجارها به سرعت روی می‌دهد و انرژی زیادی تولید می‌کنند که با مقدار مشخصی سوخت در مقایسه با موتورهای احتراقی موجود، انرژی بسیار بیشتری آزاد می‌کنند. این امر به خصوص در سرعت‌های فراتر از ۸ ماخ قابل توجه است.

در حال حاضر دو موشک مافوق صوت DF-۱۷ و YJ-۲۱ دو موشک مافوق صوت توسعه یافته در چین هستند که می‌توانند ساختار یا کشتی در حال حرکت را هدف بگیرند و همزمان از ردیابیِ بیشتر سامانه های دفاعی راداری جهان نیز اجتناب کنند.