ایده فناورانه‌ و مشتری‌محور یزدی‌ها برای ساماندهی گردشگری سلامت

تصویر پیدا نشد

ایسنا/یزد مدیر یکی از آژانس‌های مسافرتی یزد که به عنوان هسته فناور در پارک علم و فناوری یزد پذیرش شده است، از اجرای طرحی جامع به منظور ساماندهی حوزه گردشگری سلامت کشور با ویژگی‌ها وجذابیت‌های خاص برای گردشگران داخلی و خارجی خبر داد.

«حمید برازنده» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ضمن اشاره به انتخاب این شرکت مسافرتی به عنوان تنها هسته فناور یک دفتر خدمات مسافرتی در پارک علم و فناوری یزد، اظهار کرد: ایده‌ی ثبت شده‌ و مورد تایید این مجموعه‌ی فناور مربوط به حوزه گردشگری سلامت است که به عنوان اولین ایده در این خصوص، اجرایی خواهد شد.

وی با بیان این که در راستای تحقق این ایده نیز تیمی متشکل از کارشناسان فناوری اطلاعات جهت برنامه‌نویسی و تولید محتوا در این مجموعه مشغول فعالیت هستند، گفت: تلاش داریم با ورود به حوزه گردشگری الکترونیک، خدمات مورد نظر را به صورت غیرحضوری به متقاضیان ارائه دهیم.

مسئول کمیته گردشگری سلامت استان خاطرنشان کرد: تمام زنجیره‌ی گردشگری سلامت در قالب بسته‌هایی کامل از سوی متقاضیان انتخاب خواهد شد و بیماران داخل و خارج از کشور به واسطه سامانه‌ای که به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی مجهز است، می‌توانند برای سفر خود برنامه‌ریزی و مدیریت داشته باشند که نمونه مشابهی از آن را در کشور تاکنون نداشته‌ایم.

وی با بیان این که در این سامانه ملی امکان طراحی بسته گردشگری توسط خود بیمار نیاز وجود دارد که نمونه مشابهی در کشور ندارد، افزود: متقاضیان با ارسال پرونده پزشکی خود، مراکز درمانی و پزشک مورد نظر خود را انتخاب کرده و درخصوص درخواست ویزا اقدام خواهند کرد و پس از ورود به ایران خدمات درمانی و گردشگری مورد نظر خود را دیافت کرده و می‌توانند خدمات فالوآپ را نیز از طریق سامانه دریافت کنند.

برازنده با بیان این که در خدمات مورد نظر این مجموعه‌ی فناور در حوزه گردشگری تمام خدمات مورد نیاز بیمار و همراهان وی اعم از درمان، تفریح، بازدید از بناهای تاریخی و صنایع دستی و سایر خدمات در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: انتقال پول یکی از مشکلات ناشی از تحریم‌ها در کشورمان است که برای رفع این مشکل نیز برنامه‌ریزی کردیم تا افراد بتوانند از طریق ارز دیجیتال و سامانه‌های بین‌المللی نسبت به پرداخت هزینه‌های سفر اقدام کنند.

وی از نبود چنین شرکت‌هایی در پارک علم و فناوری یاد کرد و در این رابطه گفت: متاسفانه پارک علم و فناوری با کمبود فضای فیزیکی مواجه است و شرکت‌هایی مانند شرکت ما نمی‌توانند استفاده مطلوبی از فضای پارک داشته باشند که در این رابطه قول‌های مساعدی توسط مدیران پارک داده شده است.

اقتصاد زیرزمینی و غیرمجاز کنونی گردشگری سلامت

برازنده بر لزوم حمایت وزارت بهداشت از اجرای چنین طرح‌هایی تاکید و تصریح کرد: تاکنون هیچ حمایتی از این طریق صورت نگرفته و انتظار حمایت هم نداریم ولی از آنها انتظار داریم که حداقل چوب لای چرخ فعالیت بخش خصوصی نیز نگذارند.

وی با بیان این که یزد برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری سلامت ایران باید در وهله اول زیرساخت‌های مجاز را توسعه بدهد، گفت: ابتدا باید خانه‌های غیرمجاز تعطیل شود تا زیرساخت‌های مجاز اقامتی و خصوصاً هتل‌ بیمارستانها در سطح‌بندی‌های متعدد به رونق بیافتد.

وی افزود: متاسفانه روزانه تعداد قابل توجهی از بیماران از استانهای جنوبی کشور در واحدهای غیرمجاز اقامتی در حال اسکان هستند و این اقتصاد قابل توجه در گردشگری سلامت، به صورت زیرزمینی و غیرمجاز در جریان است که از نهادهای متولی خواستار ورود جدی به این مسئله هستیم.

این فعال گردشگری خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات یزد در حوزه توسعه گردشگری سلامت مربوط به پروازهای مستقیم بین‌المللی به یزد است که باید در اولویت سطح کلان مدیریتی استان قرار داشته باشد.

طرح صیانت، یک طرح هیجانی و زیان‌آور برای اقتصاد

این فعال گردشگری همچنین به طرح صیانت و تبعات چنین طرحی در اجرای این طرح گردشگری سلامت نیز اشاره کرد و گفت: من معتقدم که طرح صیانت یک طرح هیجانی است و به زودی قابلیت عملیاتی شدن ندارد و ضرری که به اقتصاد کشور می‌رساند به راحتی قابل جبران نیست که کشور بخواهد برای آن ریسک کند چون زیرساختها و مقدمات آن در کشور فراهم نشده است.

وی با بیان این که این طرح با چنین فرایندی اجرایی نیست، گفت: کشوری که می‌خواهد اسلام را صادر کند، نمی‌تواند با محدود کردن خود، ارتباط خود با دنیا را قطع کند و ادعا کند که نیازی به ارتباط با دنیا ندارد، از طرفی این طرح حتی با اصلاحات مورد نظر نیز به راحتی و در مدت زمان کوتاه اجرایی نخواهد شد.

برازنده با بیان این که در کشور ما همیشه تصمیمات عجولانه‌ و غیرکارشناسی گرفته می‎شود، اظهار کرد: من نگران چنین طرح‌هایی نیستم و اهداف و برنامه‌های بلندمدت خود را در شرکت اجرایی خواهم کرد چرا که معتقدم دنیا به هم وابسته است و جدایی از آن به معنای نابودی است.