تنگ گمبیل جاذبه‌ای در زیر صخره‌ای عظیم

تصویر پیدا نشد

تنگ گمبیل دارای جاذبه تاریخی از جمله بنایی خشتی در زیر صخره‌ای عظیم و همچنین غاری کوچک است.از خصوصیات این تنگ می‌توان به آب‌های روان و سرد و طبیعتی بکر و زیبا و صدای پرندگان و همچنین نعمت‌های خدادادی از قبیل درختان گردو، انجیر، تمشک وحشی و زرشک اشاره کرد.

به گزارش سلام نو به نقل از تریپ یار، تنگ گمبیل در استان فارس یکی از بهترین مناطق طبیعت ایران زمین است. این منطقه با رودخانه ای که در آن جریان دارد و درختان بلند و سرسبز مانند قطعه ای از بهشت خود نمایی میکند. با عبور از آب رودخانه و شنیدن صدای طبیعت و پرندگان میتوانید لحظات بیاد ماندنی را برای خود به ثبت برسانید.

از تنگ گمبیل سپیدان چه می‌دانید؟

تنگ گمبیل در استان فارس، در روستای ساران بهشت مکان (بشمکان) قرار دارد. این منطقه مانند قطعه ای از بهشت، در ایران بی ‌نظیر است. برای عبور از تنگ در قسمتهایی مجبور به عبور از داخل رودخانه خواهید بود. آب رودخانه گمبیل، پس از طی مسیر روستاهای ساران بهشت مکان و ساران سفلی و منطقه کامفیروز به سد درود زن می ‌ریزد. ارتفاع ابتدای مسیر تنگ حدود ۲۱۰۰ متر و انتهای دره حدود ۲۴۰۰ است. این مسیر یکی از مسیر های صعود به قله رنج در این منطقه است.

از خصوصیات این تنگ می ‌توان به آب ‌های روان و سرد و طبیعتی بکر و زیبا و صدای پرندگان و همچنین نعمت‌ های خدادادی از قبیل درختان گردو، انجیر، تمشک وحشی و زرشک اشاره کرد.

از تنگ گمبیل سپیدان چه می‌دانید؟

در دل طبعیت زیبای تنگ گمبیل کبوترانی درحال پرواز هستند که نمای فوق ‌العاده و منحصر به فردی خلق می کنند. قسمتی از این تنگ می ‌توان گفت که هیچ وقت نور خورشید را به خود نمی بیند و سردترین نقطه تنگ می ‌باشد. طول مسیر پیمایش حدود پانزده کیلومتر است.تنگ گمبیل دارای جاذبه تاریخی از جمله بنایی خشتی در زیر صخره ‌ای عظیم و همچنین غاری کوچک است.

از تنگ گمبیل سپیدان چه می‌دانید؟

مسیر دسترسی

برای رفتن به تنگ گمبیل باید از شهرستان سپیدان و از مسیر روستای برشنه عبور کنید. پس از طی حدود ۴۰ کیلومتر و عبور از برم شش پیر و روستای سرسبز کهکران به روستای ساران بهشت مکان خواهید ‌رسید. پس از طی طریق حدود ۲۰ دقیقه از میان درختان و گیاهان بومی به تنگ گمبیل می‌ رسید.

شما میتوانید در این سفر از تنگ بستانک (بهشت گمشده) نیز در نزدیکی تنگ گمبیل لذت ببرید. پس از رسیدن به شیراز، به سمت کامفیروز و ابتدای بهشت گمشده حرکت کنید. پیاده ‌روی در مسیر تنگ، عبور از عرض رودخانه و تماشای آبشار تنگ بستانک میتواند خاطرات بیاد ماندنی برایتان رقم بزند. میتوانید در ادامه مسیر با شیبی ملایم تا روستای جیدرزار نیز پیاده ‌روی کنید. ناهار را در روستا و خانه ‌ای محلی که برای اقامت انتخاب می کنید صرف کنید و به مسیرتان تا روستای ساران بالا و بهشت مکان ادامه دهید. میتوانید در خانه ای محلی اقامت کرده روز بعد با وسیله نقلیه به سمت ابتدای تنگ گمبیل بروید. بعد از سپری کردن اوقاتی خوش در تنگ گمبیل مقصد بعدی تان میتواند سیاه‌ چادرهای قشقایی باشد. در مسیر نسبتا شیب ‌دار پیاده ‌روی کنید تا به سیاه‌ چادرهای عشایر برسید. میتوانید شب را نیز در این سیاه چادرها بگذرانید.

از تنگ گمبیل سپیدان چه می‌دانید؟

تنگ گمبیل تا شیراز ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد و حدود ۱۰ الی ۱۷ کیلومتری شهر سپپیدان واقع شده است، تا روستای بهشت مکان نیز ۸ کیلومتر فاصله دارد. تا نزدیکترین مکان درمانی به این منطقه ۱۰ الی ۱۷ کیلومتر نیاز به رانندگی دارید.