مهمان نوازی مهمترین عنصر ناملموس در گردشگری است

تصویر پیدا نشد

میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، مهمان نوازی مهمترین عنصر ناملموس در گردشگری است.

مهمان نوازی به رابطه بین یک مهمان و یک میزبان اشاره دارد. به عنوان مثال وقتی برای صرف شام به خانه دوست خود می روید، در حالی که شما به عنوان مهمان عمل می کنید دوست شما علاوه بر رفاقت دارای مفهوم به عنوان میزبان نیز عمل می کند. مهمان نوازی مفهوم حاکم بر این رابطه است. مهمان نوازی به عنوان یک صنعت، از مشاغلی تشکیل شده است که وابستگی زیادی به چنین روابطی دارد. برای موفقیت، مشاغل مهمان نوازی باید روابط قوی و معناداری با مهمانان خود برقرار کنند. عدم انجام این کار احتمالاً منجر به ترک مهمانان برای دریافت محصولات یا خدمات خواهد شد. شاید به کشورهایی که اقتصاد خودشان را با صنعت گردشگری تنظیم کرده اند، سفر کرده باشید، برای مثال میتوان ترکیه و امارات را مقایسه کرد.

هر دو کشور زیربناهای بسیاری ایجاد کرده اند اما با توجه به اینکه کشور امارات از برندهای قوی تری استفاده نموده بسیاری این ذهنیت را دارند که در این کشور لذت بیشتری از سفر خود خواهند داشت اما به دلیل اینکه این کشور در صنعت مهمان نوازی به نسبت ترکیه بسیار ضعیفتر است و این کشور نتوانسته حس خوب را در ذهن توریست ایجاد کند، خاطرات کشور ترکیه در ذهن گردشگران جایگاه ویژه ای دارند، از صنعت مهمان نوازی به عنوان یک صنعت پنهان نیز یاد می کنند، برخی از پارامترهای صنعت توریسم و صنعت مهمان نوازی مثل خطوط کشتیرانی، مسافری، هتل ها، راهنمای تور، پارک های تفریحی و آژانس های مسافرتی، رستوران ها، کافه ها، رفتار کارمندان هتل ها، صبحانه و نهار و شام، باشگاه ها و برنامه ریزی رویدادها به بخش مهمان نوازی مرتبط هستند.

صنعت مهمان نوازی یک صنعت چند میلیارد دلاری است که به در دسترس بودن اوقات فراغت، درآمد یکبار مصرف و رضایت کامل مشتری بستگی دارد. صنعت مهمان نوازی چهار بخش دارد: غذا و نوشیدنی، مسافرت و جهانگردی، اقامتگاه و تفریح.
غذا و نوشیدنی

بخش مواد غذایی و نوشیدنی ها که از نظر اصطلاحات حرفه ای به عنوان F&B شناخته می شود، بزرگترین بخش صنعت مهمان نوازی است. براساس مقاله مهمان نوازی مهمترین عنصر ناملموس در گردشگری است، تخمین زده می شود صنعت F&B، 50٪ کل وعده های غذایی امروز در ایالات متحده را تأمین کند. این مرکز از موسساتی تشکیل می شود که عمدتا در تهیه وعده های غذایی، میان وعده ها و نوشیدنی ها برای مصرف فوری در داخل و خارج محیط های کاز و خانه فعالیت می کنند. هنگامی که یک رستوران بخشی از هتل است، خدماتی که ارائه می دهد می تواند با ارائه غذای عالی و خدمات درجه یک مشتری، تجربه به یادماندنی مهمان را افزایش دهد. این می تواند به صورت همزیستی به عنوان بخشی از مشاغل دیگر مانند سالن های بولینگ یا سالن های سینما فعالیت کند.

مسافرت و گردشگری با خدمات مربوط به جابجایی مردم از مکانی به مکان دیگر سرو کار دارند. اتوبوس، کابین، هواپیما، کشتی، قطار و غیره همه بخشی از صنعت گردشگری هستند. سفر در اوقات فراغت زمانی است که شخص در هنگام مسافرت برای تعطیلات هزینه های خود را برای اسکان، غذا و تفریح صرف می کند و سفرهای تجاری زمانی است که شخص برای کار خود سفر می کند و برای اقامت و غذا هزینه می کند. برخی از افراد همچنین درکنار سفرهای کاری خود به تفریح می پردازند. عملکرد اصلی گردشگری تشویق مردم به سفر است. وقتی مردم سفر می کنند، یا برای کار یا اوقات فراغت، پولشان را برای مهمان نوازی خرج می کنند. که در واقع حاکی از این موضوع است که هدف از مسافرت در نهایت برای به دست آوردن مهمان نوازی است.
اسکان

محل اقامت به معنای، اقامت برای یک دوره یا یک مکان برای خواب یک یا چند شب است. هتل های مجلل، خوابگاه های جوانان، هاستل های بزرگ، اردوگاه ها، متل ها و مشاغل مرتبط دیگر که محلی برای خواب شبانه مردم فراهم می کند، همه با صنعت مهمان نوازی درگیر هستند. اقامت در بازارهای تجاری به بخشهای دیگری از بازار مانند مسافران تجاری، مسافران تفریحی، مسافران طولانی مدت، مسافران بودجه ای و مسافران خاص مانند افرادی که کارمندان دولت هستند و در خطوط هوایی و نظامی کار می کنند، همه نیاز به خدمات این صنعت دارند، صنعت مهمان نوازی به نسبت صنعت توریسم اشتغال بیشتری را ایجاد می کند.
تفریح

تفریح، فعالیتی است که افراد برای استراحت، آرامش و لذت بردن انجام می دهند. هدف از تفریح شادابی بدن و ذهن فرد است. هر شغلی که فعالیت هایی را برای استراحت و لذت بردن، برای تازه سازی جسم و روان فرد فراهم کند، در زمینه صنعت مهمان نوازی قرار می گیرند. مشاغل سرگرمی که نمایش هایی از قبیل فیلم یا تئاتر، جاذبه هایی که مورد توجه ویژه بازدیدها مانند باغ وحش ها و موزه ها هستند، ورزش تماشاگران و ورزش های مشارکتی همه از بخش های تفریحی هستند. صنعت مهمان نوازی کاملا با نیروی انسانی تامین می شود و آموزش افراد توسط موسسات مربوطه و حرفه ای باید صورت گیرد.